Lukáš Bařák a jeho hosté

2.5.2018 / Kulturní servis / Martina Klausová
V pondělí 21. května v 19 hodin vystoupí v krásném goticko-renesančním sále Novoměstské radnice v Praze basbarytonista Lukáš Bařák. V tomto sále se představil už 4. září 2017, a to po boku Petra Nekorance a Borise Prýgla. Tentokrát ovšem bude hostitelem on sám a na pódium přizve talentované mladé pěvce ze spřátelených operních studií – tenoristu Petra Nekorance, mezzosopranistku Arneheidur Eiríksdóttir a sopranistku Kristýnu Kůstkovou. Všichni jsou laureáty prestižních soutěží a mají za sebou první jevištní úspěchy. V programu zazní árie a scény z oper Gioacchina Rossiniho (Lazebník sevillský, Hrabě Ory) a Wolfganga Amadea Mozarta (Figarova svatba, Cosi fan tute). V programu zazní árie a scény z oper Gioacchina Rossiniho (Lazebník sevillský, Hrabě Ory) a Wolfganga Amadea Mozarta (Figarova svatba, Cosi fan tute).

LUKÁŠ BAŘÁK
Basbarytonista Lukáš Bařák absolvoval Akademii múzických umění v Praze pod vedením Ivana Kusnjera a své znalosti prohlubuje na mistrovských kurzech u Adama Plachetky, Renato Brusona či Reginy Köbler. Na podzim 2014 debutoval v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích ve Figarově svatbě v titulní roli Figara, za jejíž ztvárnění se dostal do širší nominace na prestižní Cenu Thálie. V následujících letech se představil jako Masetto (Don Giovanni) Stavovském divadle v Praze a Papageno (Kouzelná flétna) v Divadle F. X. Šaldy v Liberci a v opeře v Daegu v Jižní Koreji, v menších rolích hostuje v Národním divadle v Praze a v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. V současné době pokračuje ve studiu na vídeňské Universität für Musik und darstellende Kunst, kde v tamějším operním studiu získává další jevištní zkušenosti: mj. zde zpíval Publia (Publius) (La clemenza di Tito). V listopadu 2015 získal na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech 3. cenu a cenu Národního divadla Brno. Od července 2017 je zastupován agenturou Nachtigall Artists.

PETR NEKORANEC
Tenorista Petr Nekoranec je jednou z nejvýraznějších postav nastupující pěvecké generace v České republice. Od září 2016 je frekventantem Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře, od září 2018 nastupuje jako sólista Stuttgartské opery, kde jej hned v jeho první sezoně čekají tři velké role: Rossiniho Almaviva (Lazebník sevillský) a Ramiro (Popelka) a Donizettiho Ernesto (Don Pasquale). V letech 2014–2016 byl členem Bavorské státní opery v Mnichově a jejího operního studia, kde vytvořil řadu rolí včetně titulních rolí v Rossiniho opeře Hrabě Ory a v Brittenově opeře Albert Herring. Za roli Alberta Herringa mu byla 28. 11. 2016 v Mnichově udělena Bavorská umělecká cena. Na české operní scéně debutoval jako Rossiniho Hrabě Ory v Národním divadle Brno (květen 2017).
Petr je laureátem řady prestižních soutěží včetně Mezinárodní soutěže Francesca Viñase (2017), jejímž se stal absolutním vítězem. V lednu 2018 převzal další prestižní cenu, tentokrát cenu Classic Prague Awards v kategorii Talent roku 2017.
Petr studoval zpěv na Konzervatoři Pardubice u Jarmily Chaloupkové, v současné době spolupracuje s italským pedagogem Antoniem Carangelem a s americkou sopranistkou Dianou Soviero.

ARNHEIÐUR EIRÍKSDÓTTIR
Islandská mezzopranistka Arnheiður Eiríksdóttir se nejprve věnovala studiu hry na klavír, nicméně zároveň působila v pěveckých sborech, s nimiž se podílela mj. na provedení Bachových Janových pašijí, Händelova Mesiáše, Vivaldiho Gloria či Brittenových Ceremony of Carols. Zpěv nakonec zvítězil a Arnheiður začala v roce 2007 studovat na konzervatoři v Reykjavíku, kterou absolvovala v roce 2012. Od roku 2012 studuje na vídeňské Universität für Musik und darstellende Kunst. První jevištní zkušenosti získala ještě v době studia v Reykjavíku. V létě 2014 se představila jako Mozartův Cherubín ve Figarově svatbě v zámeckém divadle ve vídeňském Schönbrunnu a v roce 2015 zpívala barytonovou roli hraběte Gila v opeře E. Wolf-Ferrariho Zuzančino tajemství v rámci projektu Lange Nacht der Musiktheaterregie ve Vídni.

KRISTÝNA KŮSTKOVÁ
Sopranistka Kristýna Kůstková studuje na Konzervatoři v Pardubicích pod vedením Jarmily Chaloupkové a zároveň spolupracuje s italským pedagogem Antoniem Carangelem. Jako členka a sólistka Dětské opery Praha se s tímto souborem zúčastnila mnoha zahraničních zájezdů, natáčení několika CD a výchovného pořadu pro Českou televizi. Věnuje se také koncertní činnosti nejen v České republice, ale i v Itálii. Spolupracovala s Moravskou filharmonií Olomouc, Karlovarským symfonickým orchestrem, Komorní filharmonií Pardubice a Filharmonií Hradec Králové. Pravidelně spolupracuje se souborem Barocco sempre giovane a s houslistou Václavem Hudečkem. V roce 2016 debutovala jako Pamina v Kouzelné flétně v Moravském divadle Olomouc. V roce 2017 vystoupila na závěrečném koncertě v rámci výstavy o Dvořákově Rusalce v Bohemian National Hall v New Yorku a v Praze se představila jako Zuzanka v projektu Run OpeRun Figarova svatba. Je laureátem řady soutěží včetně Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Od září 2018 bude studovat na Mannes School of Music v New Yorku.