Mahlerová a další premiéry

Tři zdivadelněné osudy výrazných žen

Tento týden nalezneme mezi pražskými divadelními premiérami tři inscenace věnující se zajímavým osudům tří osobitých žen. Nejvýraznější z nich je dozajista Alma Mahlerová, manželka Gustava Mahlera – múza několika geniálních umělců. Její osobnost přiblíží Divadlo v Řeznické 8. října ve hře Věčná milenka Alma Mahlerová. Další ženou odhalenou v divadelní inscenaci tentokrát Divadla Rokoko bude 6. října Jana Honzlová, postava z románu Zdenky Salivarové. Trojlístek dam pak doplní v neděli 10. října Emilia Marty v Čapkově Věci Makropulos v Divadle Kolowrat.

Divadlo v Řeznické slaví letos 40. sezonu a slaví ji mimo jiné v pátek 8. 10. premiérou vskutku zajímavého díla současného francouzského dramatika a režiséra Marca Dellaruelle s českým názvem Věčná milenka Alma Mahlerová. Známá manželka skladatele Gustava Mahlera, přezdívaná „Siréna s modrýma očima“ byla na přelomu 19. a 20. století považována za jednu z nejpřitažlivějších a nejkrásnějších žen Vídně. Stala se Múzou geniálních umělců, které ovšem také dokázala ovládat nejen svou krásou, ale i železnou vůlí, inspirovala je i nemilosrdně nutila k tvůrčí práci. Po smrti Gustava Mahlera se provdala za architekta a zakladatele Bauhausu Waltera Gropiuse a později za spisovatele Franze Werfela. Vedle toho byla ale i milenkou a múzou mnoha dalších – malíře Gustava Klimta, skladatele Alexandra von Zemlinského a malíře Oskara Kokoschky, se kterým prožila asi nejbouřlivější a nejintenzivnější vztah, díky němuž se její tvář objevuje ve všech světových muzeích a galeriích. Děj inscenace se odehrává v roce 1960 v New Yorku, při schůzce nakladatele a Almy, která se na sklonku života rozhodne sepsat paměti a uvést tak v život všechny své slavné, již mrtvé manžele i milence. V režii Petera Gábora uvidíme v hlavní roli Radku Fiedlerovou.

Divadlo Rokoko zaměřilo tento týden svou pozornost k současné české literatuře a již ve středu 6. 10. přivádí na scénu hlavní postavu románu Zdenky Salivarové Janu Honzlovou ve hře Honzlová s Beátou Kaňokovou v hlavní roli. Ústřední hrdinka tvrdne v kanceláři souboru tanců a písní Sedmikrása. Protože je sebevědomá, přímočará, vynalézavá, sečtělá a z kádrově nevyhovující rodiny plné emigrantů, politických vězňů a buržoazních živlů, nepustili ji na zájezd do Finska. Honzlová se nevzdává a ve vražedném dusnu padesátých let energicky a s úsměvem bojuje s udavači, agenty a kariéristy, hledá víru a drží morálně i finančně nad vodou početnou rodinu. Jenže humoru a smyslu pro spravedlnost totalita vůbec nepřeje. Režisérem inscenace je Jakub Nvota.

Do třetice všeho dobrého, ale v osudech slavných žen i zlého, se na pódiu Divadla Kolowrat zjeví v neděli 10. 10. fascinující žena Karla Čapka – Emilia Marty z jeho slavné hry Věc Makropulos, která zaujala mimo jiné Leoše Janáčka k vytvoření stejnojmenné opery. Slavné české drama se odehrává na pozadí procesu několika generací „Gregor versus Prus“. Zpěvačka Emilia Marty se snaží získat dopisy ze závěti v Prusově domě a s nimi také návod na výrobu elixíru nesmrtelnosti. Během vývoje procesu postupně postavy odhalují záhadné mezigenerační propojení žen s iniciály E.M. a Emilie si sama uvědomuje, že nelidský dlouhý život je horší než smrt. V hlavní roli se pod režijním vedením Filipa Bařiny představí Martina Balážová.

Foto: Profimedia (Alma Mahlerová, výřez)

Podcast