Mahlerovský cyklus nahrávek České filharmonie a Semjona Byčkova bude pokračovat Druhou symfonií "Vzkříšení"

Po oceňovaných nahrávkách Mahlerovy Čtvrté a Páté symfonie vydá Česká filharmonie se svým šéfdirigentem a hudebním ředitelem Semjonem Byčkovem u společnosti Pentatone skladatelovu Druhou symfonii „Vzkříšení“.

„Druhá symfonie ‚Vzkříšení‘ je inspirována věčnou otázkou: ‚Proč jsme tady?‘ Jejích pět vět ukazuje životní cyklus ve všech jeho zápasech: utrpení, radost, ironie, humor, láska a pochybnosti... Po celou dobu je to ovšem víra, která nese konečnou jistotu,“ říká šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov, který dílo poprvé dirigoval už v roce 1989 na svém inauguračním koncertu jako hudební ředitel Pařížského orchestru. Zahájil s ní však i své působení na postu šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie na podzim 2018, a to nejen v Rudolfinu, ale i v Koncertní síni Slovenské filharmonie v Bratislavě, ve Velkém sále vídeňského Musikvereinu a v newyorské Carnegie Hall. Vydávaná nahrávka vznikla právě po návratu z turné po USA - zvukový záznam totiž pořídilo Studio Rudolfinum už v listopadu 2018.

Sólových partů se ujaly sopranistka Christiane Karg a altistka Elisabeth Kulman, které doplňuje Pražský filharmonický sbor. Digitální vydání je naplánováno na Velký pátek 7. dubna, nahrávka ve fyzické podobě na CD pak bude následovat o několik dní později.

„Objevování Mahlerovy hudby se podobá objevování života samotného. Zažít to znamená být vtažen do jeho světa a hodnot. To, co vyplývá z jeho hudby, jeho dopisů a svědectví těch, kteří ho znali, je dualita tohoto muže. Jako tvůrce a zároveň interpret vymýšlí zvuky, které znovu tvoří svět přírody a lidí. Měl méně než 51 let na to, aby si uvědomil základní otázky naší existence, a ještě méně času na jejich zodpovězení. Přesto to byla doba dost dlouhá k vyjádření polyfonie života: jeho ušlechtilosti i banality, jeho reality i nadpozemskosti, jeho dětské naivity i neodmyslitelné tragédie,“ vyznává se ze svého vztahu k Mahlerovi Semjon Byčkov.

Smlouvu o dlouhodobém partnerství uzvařela Česká filharmonie s vydavatelstvím Pentatone na začátku loňského roku. Spolupráce byla zahájena v dubnu 2022 vydáním Mahlerovy Čtvrté symfonie. Britský hudební časopis Gramophone loni v červnu na základě této nahrávky nominoval Českou filharmonii na titul "Orchestr roku". Následovala pak Pátá symfonie, vydaná loni na podzim, kterou Sunday Times označily jako "Nahrávku roku 2022".

Česká filharmonie v letošní sezoně chystá ještě také provedení a nahrávání Mahlerovy Šesté symfonie. V rámci jarního turné na přelomu března a dubna ji zahraje na několika místech v Evropě, mimo jiné v Miláně, kam se první český orchestr vrací po více než šedesáti letech, a v Aix-en-Provence, kde vystoupí vůbec poprvé. Na konci května ji ještě provede v Lipsku v rámci Mahlerova festivalu, aby ji nakonec v červnu zahrál v Rudolfinu, kde vznikne zvukový záznam.

Zdroj: TZ

Podcast