Malevičův obdélník od 10 milionů korun, Fillovo zátiší od 8 milionů i díla ukrajinských malířů dražená na podporu utečenců.

Aukce v Arthouse Hejtmánek nabídne díla s poutavými příběhy.

Obraz kyjevského rodáka Kazimira Severinoviče Maleviče „Černý obdélník na bílém pozadí“ vyvolávaný za 10 milionů korun. Jde o vůbec první malbu tohoto autora, která se objevuje na našem i na celém středoevropském aukčním trhu.

Zátiší se samovarem Emila Filly od 8 milionů korun i monumentální plastika Oracle za 450 000 korun významného českého sochaře Františka Bělského, který portrétoval čtyři generace britské královské rodiny. I tato díla nabídne aukce v Arthouse Hejtmánek, která se uskuteční 14. června v 16 hodin v zahradě aukčního domu v Praze 6 - Bubenči. Aukce zahrnuje také užité umění, sochy, starožitnosti a nábytek.

„S online aukcemi významně vzrostl počet lidí, kteří se odvážili si umění pořizovat. Hodně kupců chce také tímto způsobem ochránit své peníze před rostoucí inflací,“ uvádí Tomáš Hejtmánek, majitel aukčního domu.

K významným aukčním položkám patří dále Zátiší se samovarem Emila Filly „Filla patří k nejžádanějším malířům. Mezi deseti nejdráže prodanými obrazy roku 2021 na domácích aukcích se jeho jméno ocitlo hned dvakrát. Zátiší zdobilo/a sbírku významného milánského sběratele a nyní se po téměř šedesáti letech znovu vrací do země svého vzniku,“ uvádí Hejmánek.

Z oblasti užitého umění se bude licitovat například o černo-bílý čajový kubistický servis s kuličkovými oušky od Pavla Janáka z roku 1911 (180 000 korun) a červeno-bílou kubistickou vázu ze stejného období od Vlastislava Hofmana (190 000 korun)

Lákadlem můžou být i originální fotografie Františka Drtikola včetně původního skleněného negativu, nebo díla současných výtvarníků střední i mladší generace. (Michal Gabriel, František Skála, Michal Škapa, Studio My dvě – Monika Matějková a Veronika Watzková)

Aukce v Arthouse Hejtmánek v Goetheho ulici č. 17/2 zahrnuje více 200 položek v celkové vyvolávací ceně přes 25 milionů korun. Kromě obrazů se jako vždy zaměří i na starožitnosti, sochy, porcelán, sklo, šperky, hodiny a užitý design. Připojit se k ní bude možné i online prostřednictvím serveru livebid.cz.

Akce se koná 14. června.

Předaukční výstava, při níž si lze vedle dražených děl prohlédnout i jednu z nejkrásnějších vil v Praze, se koná od 30. května do 13. června.

Na fotografii: Tomáš Hejtmánek s abstraktním obrazem Kazimira Maleviče s vyvolávací cenou 10 milionů koreun. Za ním Oracle Františka Bělského od 89 tisíc (Foto: Arthouse Hejtmánek)

Podcast