Markéta Othová v Národní galerii Praha: Přílišná dokonalost je jí na obtíž

Retrospektivní výstava Markéty Othové je instalována v 5. patře Veletržního paláce v Praze.

Národní galerie Praha otevřela retrospektivní výstavu Markéty Othové nazvanou „Již brzy.“ Umělkyně, která pracuje s médiem fotografie, se v 90. letech proslavila na domácí i zahraniční půdě. Sama o sobě tvrdí, že není fotografkou. Autorka do svých výstav umisťuje svá díla danému prostoru na míru. Klade velký důraz na emoce a osobní prožitky.

V devadesátých a nultých letech používala Othová výhradně černobílou fotografii a dodržovala velký formát. V posledních deseti letech její díla dostala barvu . Zprvu šlo o barevné skeny ve formátu A4 a později došla k digitální fotografii. Markéta Othová byla třikrát nominovaná na Cenu Jindřicha Chalupeckého, v roce 2002 ji získala.

Retrospektivní výstava „Již brzy“ v 5. patře Veletržního paláce v Praze má dvě části. V první najdete nejnovější barevné velkoformátové fotografie a druhá část je věnovaná přehled její dřívější práce. Barevné fotografie zachycují obyčejné výjevy z každodenního života jako je proutěný košík s jablky nebo zákoutí koupelny s hygienickými prostředky. Druhá část působí jako architektonická instalace, kde najdete modely nejrůznějších výstavních prostor, ve kterých autorka vystavovala. Uvnitř visí zmenšeniny černobílých snímků, které odpovídají přesnému umístění v daném výstavním prostoru. Výstavu Markéty Othové můžete ve Veletržním paláci navštívit až do konce října letošního roku.

Více uslyšíte v rozhovoru s Markétou Othovou, se kterou si přímo ve Veletržním paláci povídala reportérka Zuzana Filípková.


Připravila: Zuzana Filípková
Foto: Markéta Othová

Podcast