Maškarní ples v Národním divadle

4.10.2017 / Kulturní servis / Marek Šulc

Opera Giuseppe Verdiho Maškarní ples (Un ballo in maschera), drama plné politických intrik, vášně a lásky a zrady se do historické budovy Národního divadla vrátí bezmála po padesáti letech, a to 5. a 7. října 2017 pod taktovkou hudebního ředitele Opery Národního divadla Jaroslava Kyzlinka a v režii Dominika Beneše. Kostýmy a scénu vytvořil Marek Cpin. V milostném trojúhelníku hlavních postav se objeví v alternacích Peter Berger a Michal Lehotský jako Gustav III., Anda-Louise Bogza, Veronika Dzhioeva a Maria Kobielska jako Amélie, Svatopluk Sem a Michele Kalmandy jako Renato. Koloraturní roli Oscara ztvární Marie Fajtová a Yukiko Kinjo, věštkyni Ulriku Veronika Hajnová a Eliška Weissová.

„Opera Un Ballo in maschera, v českém prostředí uváděná s názvem Maškarní ples, byla na jevišti Národního divadla premiérově uvedena naposledy před padesáti lety,“ říká hudební ředitel Opery Národního divadla Jaroslav Kyzlink. „Dlouhý odstup je však jen jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli tuto operu do dramaturgického plánu zařadit. Nejen jméno skladatele, ale také samotná kvalita díla, výborné pěvecké příležitosti, očekávaná divácká atraktivita a v neposlední řadě jakýsi kontext, chcete-li dramaturgická linie Opery Národního divadla – věnovat se nejen odkazu české a slovanské tvorby, ale budovat operní soubor, který dokáže interpretovat celé spektrum operního repertoáru.“

„Samotný název opery ve mně vzbuzuje emoci bujarého veselí a zábav, důležité téma přetvářky a pokrytectví ústící až k hororovému dramatu,“ popisuje režisér Dominik Beneš, který se v Národním divadle představil inscenacemi oper Slavík a Jolanta. „Skrývá v sobě tajemno a rozvíjí fantazii. Takzvaným maškarním plesem je celý příběh, kde společnost nebo jednotlivé postavy jednají z určitých svých důvodů pokrytecky, v přetvářce nebo v masce,“ vysvětluje Beneš.