Matoušovy pašije v Olomouci online

Moravská filharmonie chystá velikonoční koncert z Arcibiskupského paláce.

Ze slavnostní dvorany Arcibiskupského paláce v Olomouci bude ve středu 31. března vysílat svůj velikonoční koncert Moravská filharmonie Olomouc. Pod vedením šéfdirigenta Jakuba Kleckera zazní výběr z Matoušových pašijí Johanna Sebastiana Bacha. Zájemci si koncert budou moci naladit od 19:00 na webu či facebooku filharmonie.

Bachovy Matoušovy pašije měly premiéru na Velký pátek 15. dubna 1729 a jejich námětem je úryvek z Matoušova evangelia, který líčí umučení Ježíše Krista. Jde o nejznámější zhudebnění tohoto evangelního textu. Protože současná pandemická situace neumožňuje, aby v oratoriu mohl vystoupit smíšený sbor, zazní 45minutový výběr recitativů, árií a chorálů v provedení špičkových sólistů, jimiž jsou Tereza Zimková, Lucie Hilscherová, Matúš Šimek a Roman Hoza.

Velikonoční koncert bude uveden velikonočním přáním a poselstvím olomouckého arcibiskupa a metropolity moravského Jana Graubnera.

Moravská filharmonie Olomouc původně na středu 31. března plánovala velikonoční koncert s názvem Bach a synové. Vzhledem k pokračující nepříznivé epidemické situaci však nadále nelze koncertovat živě za účasti publika, a tak orchestr musel, podobně jako další tělesa, tento koncert - stejně jako řadu dalších koncertů během tohoto měsíce - zrušit. S posluchači se tak snaží filharmonici pravidelně setkávat alespoň prostřednictvím on-line přenosů.

Zdroj: ČTK
Foto: Olomouc.cz (Jan Procházka) 30.3.2021

Podcast