MET in HD představila novou sezónu

11.4.2019 / Kulturní servis / Marek Šulc

Osvědčené klasiky i nové inscenace, vždy ale s největšími hvězdami operního světa. Me-tropolitní opera v New Yorku odhalila program přímých přenosů do kin pro sezónu 2019/20. Do českých kinosálů tak míří celkem deset inscenací, z toho pět nových. Příznivci opery se mohou těšit na klasiky jako Tosca, Turandot nebo Madama Butterfly, z novinek pak například Porgy a Bess George Gershwina nebo Achnaton Philipa Glasse. Předprodej zvýhodněných abonmá odstartuje již v květnu 2019. Nejprestižnější operní dům na světě přenáší vybraná představení živě již od roku 2006, loni se zapojilo 25 českých kin.

Příští sezónu přenosů zahájí legendární Pucciniho Turandot v čele s charismatickou sopranist-kou Christine Goerke (mj. Valkýra v uplynulé sezóně) a pod taktovkou hudebního ředitele Met Yannicka Nézet-Séguina. V dalších přenosech se pak blýsknou největší hvězdy operního světa jako sopranistka Anna Netrebko, barytonista Plácido Domingo, mezzosopranistka Joyce DiDonato, sopranistka Diana Damrau, barytonista Peter Mattei nebo basbarytonista Sir Bryn Terfel.

Žhavou novinkou v repertoáru je soudobé operní dílo Achnaton z pera světoznámého sklada-tele Philipa Glasse. V příběhu o rebelantském egyptském faraonovi ztvární hlavní roli kontra-tenorista Anthony Roth Costanzo pod taktovkou Karen Kamensek. Peter Mattei se ujal ti-tulní role v Bergově Vojckovi. Vrcholné dílo operního expresionismu je novou inscenací zná-mého výtvarného umělce a úspěšného režiséra Williama Kentridge. Orchestr bude řídit už zmi-ňovaný Yannick Nézet-Séguin.

Po téměř třech dekádách se na jeviště Metropolitní opery vrací také populární opera Porgy a Bess George Gershwina, svěží dílo, které dokázalo propojit americký jazz a evropskou operní tradici. V režii Jamese Robinsona se titulních rolí ujali Eric Owens a Angel Blue pod taktov-kou Davida Robertsona.

Poprvé v historii uvede Met Händelovu operu Agrippina v titulní roli s Joyce DiDonato. Sa-tirické dílo o vztahu sexu, moci a politiky dostalo tentokrát moderní podobu. Poslední novou inscenací, kterou diváci uvidí v přímém přenosu, bude Wagnerův Bludný Holanďan v titulní roli se Sirem Brynem Terfelem.

Kromě Turandot dostane divák šanci vidět okouzlující Manon, vrcholné dílo francouzské opery z pera Julese Masseneta. Operní veterán Plácido Domingo pak bude debutovat v roli Sharplesse v Pucciniho Madama Butterfly. Operní diva Anna Netrebko pak zazpívá titulníroli jiné Pucciniho klasiky Tosca. Diana Damrau a Jamie Barton spolu soupeří v tragickém příběhu skotské panovnice Marie Stuartovny, druhé části Donizettiho tudorovské trilogie.

Termíny přímých přenosů sezóny 2019/2020:

Sobota 12. říjen 2019 - TURANDOT (Puccini)

Sobota 26. říjen 2019 - MANON (Massenet)

Sobota 9. listopad 2019 - MADAMA BUTTERFLY (Puccini)

Sobota 23. listopad 2019 - ACHNATON (Philip Glass) - nová produkce / v Met premiéra

Sobota 11. leden 2020 - VOJCEK (Berg) - nová produkce

Sobota 1. únor 2020 - PORGY A BESS (Gershwin) - nová produkce

Sobota 29. únor 2020 - AGRIPPINA (Handel) - nová produkce / v Met premiéra

Sobota 14. březen 2020 - BLUDNÝ HOLANĎAN (Wagner) - nová produkce

Sobota 11. duben 2020 - TOSCA (Puccini)

Sobota 9. květen 2020 - MARIE STUARTOVNA (Donizetti)

Foto: Ken Howard/Metropolitan Opera