MET v kinech

3.10.2017 / Kulturní servis / Marek Šulc

Světově již dvanáctá sezóna přímých přenosů z Metropolitní opery zahájí v sobotu 7. října mistrovským dílem Vincenza Belliniho Norma. Titulní part v nové inscenaci belcantové tragédie ztvární hvězdná Sondra Radvanovsky. O týden později, v sobotu 14. října, bude série přenosů pokračovat populární Kouzelnou flétnou v premiérovém celosvětovém přenosu nezkrácené podoby Mozartova díla. Na letošní přenosy z Metropolitní opery do českých kin zve legendární česká diva Soňa Červená, čestná patronka aktuální sezóny, jejíž neuvěřitelný životní příběh nedávno představila v celovečerním snímku dokumentaristka Olga Sommerová. Deset špičkových operních inscenací v přímém přenosu z Met uvidí od října do dubna diváci dvou tisícovek kinosálů v 70 zemích světa včetně 25 kin v českých a moravských městech. 

Novou inscenaci Belliniho Normy pod suverénní dirigentskou taktovkou Carla Rizziho a s tradičně vynikajícím orchestrem Met odměnilo obecenstvo Metropolitní opery během zahajovacího večera 25. září neutuchajícími ovacemi vestoje a už po prvním večeru je zřejmé, že McVicarovo autorské provedení má nejlepší předpoklady stát se jedním ze skutečných vrcholů.

 „Nikdo neumí vytáhnout magii z Kouzelné flétny tak jako James Levine,“ rozplývají se Huffington Post nad obnovenou premiérou inscenace Mozartovy slavné pohádkové opery v Met. Skvostný revival v režii Julie Taymor, držitelky prestižní divadelní ceny Tony Award, se divákům v New Yorku poprvé představil v roce 2004 a i tehdy ho dirigoval geniální Levine. „Inscenace jako by vůbec nezestárla,“ zdůrazňuje list. Divácký hit ve zkrácené anglickojazyčné verzi určený především rodinnému publiku byl v roce 2006 vůbec prvním živým přenosem z Metropolitní opery a v roce 2015 se přenášel jako vánoční bonus do celého světa na oslavu 10. výročí projektu.

Photo: Ken Howard/Metropolitan Opera