Metropolitní opera uvede v nadcházející sezóně nejvíce novinek ve své historii

Sezóna 2023/2024 americké Metropolitní opery v New Yorku nabídne čtyři premiéry. Na jeviště se také vrátí úspěšné opery současných skladatelů z let minulých. Devět představení bude vysíláno do světa v rámci již tradičních kinopřenosů.

Metropolitní opera v New Yorku slibuje, že nadcházející sezónu 2023/2024 bude tvořit třetina operních titulů napsaných v nedávné minulosti. Čtyři díla si na tomto prestižním jevišti odbudou premiéru. Operní dům tak chce dostát svému závazku rozšiřovat repertoár a oslovovat nové publikum. Chybět samozřejmě ale nebude ani osvědčená operní klasika napříč hudební historií.

Současnost má zelenou

Oceňované kriminálně-psychologické drama Dead Man Walking ("Mrtvý muž přichází") amerického skladatele Jaka Heggieho; angažovaná opera X: The Life and Times of Malcolm X ("Život a doba Malcolma X") z pera Anthonyho Davise o významném lidskoprávním aktivistovi; opera-oratorium El Niño známého minimalisty Johna Adamse; a opera s prvky magického realismu Florencie v Amazonii od mexického skladatele Daniela Catána - téměř po sto letech první titul uvedený na jevišti Metropolitní opery ve španělštině. To budou čtyři díla, která se během nadcházející sezóny představí na této scéně poprvé.

Dead_Man_Walking_Barbican_1389.JPG
  • Joyce DiDonato a Michael Mayes při poloinscenovaném uvedení opery Mrtvý muž přichází v Barbican Centre (©Mark Allen)

Kromě toho se vrátí i úspěšné novinky z uplynulých let: Fire Shut Up in My Bones od jazzmana Terence Blancharda, první opera afroamerického skladatele na jevišti Metropolitní opery, která tam měla premiéru v roce 2021, a loňská novinka The Hours ("Hodiny") skladatele Kevina Putse inspirovaná dílem spisovatelky Virginie Woolfové, v níž účinkují v hlavních rolích hvězdné pěvkyně Renée Fleming a Joyce DiDonato.

Metropolitan-Opera-620x413.jpg
  • Kelli O’Hara, Renee Lynn Fleming a Joyce DiDonato v opeře Hodiny (©Angela Weiss)

"Budoucnost opery tkví ve vyváženosti mezi klasickými díly a novou tvorbou, s níž se bude obecenstvo moci ztotožnit," věří generální manažer Metropolitní opery Peter Gelb. Hudební ředitel, dirigent Yannick Nézet-Séguin, k tomu doplňuje: "Jsme nadšeni, že tato sezóna se vyjadřuje ke světu, v němž žijeme, a zároveň posouvá hranice tradiční opery vyzývavým a osvěžujícím způsobem. Jsem oddaným dirigentem hudby naší současnosti a osobně se velice těším, až se do těchto nových děl ponořím a pomohu obecenstvu odhalit jejich génia."

segén.jpg
  • Yannick Nézet-Séguin (©Hans van der Woerd)

Debuty a návraty

Z operní klasiky sezóna nabídne nové inscenace Síly osudu v režii Mariusze Trelińského a Carmen, jejíž režisérka Carrie Cracknell bude v Metropolitní opeře debutovat. Oprášeny budou také starší inscenace oper Wagnerových, Pucciniho, Mozartových, Goundových či Gluckových.

Pěvecké debuty v Metropolitní opeře budou patřit sopranistkám Julii Bullock a Asmik Grigorian, tenoristům SeokJongu Baekovi and Jonathanu Tetelmanovi, barytonistovi Christianu Gerhaherovi a basbarytonistovi Davónu Tinesovi. Dirigovat bude v MET poprvé Rakušanka Marin Alsop a nedávná laureátka ceny Grammy Sien Čang.

_86957790_zhang2.jpg.webp
  • Sien Čang (©Benjamin Ealovega)

Na jeviště Metropolitní opery se však kromě debutantů vrátí i řada operních stálic: kromě již zmíněných Renée Fleming a Joyce DiDonato třeba také Roberto Alagna, Rolando Villazón, Piotr Beczała či Eleonora Buratto.

Také ve Vašich kinech

Devět představení bude v rámci již tradiční série kinopřenosů The Met: Live in HD přenášeno také do více než 2000 biografů po celém světě. Jako první bude 21. října přenášena opera Dead Man Walking, následovat budou tituly X: Život a doba Malcolma X (18. listopadu), Florencie v Amazonii (9. prosince), Nabucco (6. ledna), Carmen (27. ledna), Síla osudu (9. března), Romeo a Julie (23. března), Vlaštovka (20. dubna) a Madam Butterfly (11. května).

V České republice přenosy realizuje společnost Aerofilms, předprodeje začínají 28. srpna.

image.jpg
  • Kinopřenos z Metropolitní opery (©Ken Howard)

Úvodní foto: Metropolitní opera v Lincolnově centru (©Ajay Suresh)

Podcast