Mezinárodní den jazzu 2019

29.4.2019 / Kulturní servis / Marek Šulc

30. duben je celosvětově svátkem všech jazzmanů i oslavou svobody. Mezinárodní den jazzu se bude ve velkém slavit i na Karlově náměstí, kde pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz vystoupí na dvou scénách elita světového a domácího současného jazzu i mladí nadějní interpreti z Čech i zahraničí. 

Program zdarma přístupného open air festivalu potrvá od 14.30 do 21.00 hod. a láká na norské hvězdy Jaga Jazzist, jednu z nejlepších koncertních skupin vůbec, brooklynské buřičské trio Moon Hooch nebo české stálice minus123minut, proslulé Emil Viklický Trio a swing-jazzový orchestr HarmCore Jazz Band. Následovat bude after party v nedalekém Lucerna Music Baru. 

„Tématem letošního Open airu Mladí ladí jazz je ʼJazz is freedomʼ. To řekl Thelonious Monk a stejně to vnímali Jean Paul Sartre, Miles Davis či dnes třeba Herbie Hancock. V roce výročí 30 let od sametové revoluce ani nemůžeme volit jinak. Chceme také ukázat, že svoboda je křehká věc, a proto na ni musíme myslet pořád, i na jazzovém festivale. Jsme velmi rádi, že v tento den vystoupí na Karlově náměstí i jazzoví matadoři Emil Viklický a Jiří Stivín,“ vysvětluje Jan Gregar, ředitel festivalu Mladí ladí jazz. Program na Karlově náměstí doplní i výstava věnovaná 30ti letům od sametové revoluce „Příběh loga Občanského fóra“, za níž stojí sám autor loga Občanského fóra Pavel Šťastný. Expozice obsahuje řadu dobových materiálů z roku 1989 i posledních let a mapuje proměny loga od jeho vzniku až po současnost.