Mezinárodní den jazzu

Již zítra na Karlově náměstí!

Velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu se vrací na pražské Karlovo náměstí. Pořadatelé festivalu Mladí ladí jazz připravili na sobotu 30. dubna hudební hostinu, v níž bude jazz okořeněn mnoha styly a žánry, od již stoletých elegantních salónních evergreenů po žhavou hiphopovou současnost či elektroniku.

Zdarma přístupný Open Air přivítá Hidden Orchestra britského skladatele a producenta Joea Achesona, který se na koncertech obklopuje vynikajícími spoluhráči z nejrůznějších hudebních oblastí, což dokáže i ve společném setu orchestru s hostujícím Floexem. Ze Spojeného království přijíždí i další zahraniční hosté, hvězdy afro jazzu Nubiyan Twist pod vedením multiinstrumentalisty Toma Excella. Na Karlově náměstí také představí Lenka Dusilová poprvé svůj BAND, elitní sestavu mladých muzikantů v čele s Igorem Ochepovskym. Domácí scénu zastoupí i omlazený Originální pražský synkopický orchestr, s pokorou a nadšením pokračující v tradici autentického a stylově vytříbeného pojetí jazzu a taneční hudby 20. let minulého století, nebo Martin Brunner Band - čtveřice muzikantů, která láká na nadupanou fúzi jazzu a rocku.

Mezinárodní den jazzu vyhlásila před 12 lety Generální konference UNESCO, jeho oficiálním partnerem a ambasadorem je Herbie Hancock a jeho Institute of Jazz. V letošním roce se oslav účastní desítky zemí světa a díky festivalu Mladí ladí jazz proběhnou oslavy i u nás. „Poprvé od covidu máme možnost slavit den jazzu zase 30. dubna, jak to má být. Jestli nás ale něco opravdu těší, je letošní program: covidem několikrát odložený koncert Hidden Orchestra, premiéra vycházejících hvězd Nubyian Twist nebo Lenka Dusilová s novou kapelou, ve které jsou špičky mladé české jazzové scény. Všechny srdečně zvu!“ těší se na návrat Open airu do jarního centra města ředitel festivalu Jan Gregar.

Program na Karlově náměstí je plánován od 15 do 21 hodin a bude jej živě přenášet Český rozhlas Vltava. Stream poběží také na Facebooku Mladí ladí jazz. Vstup na Open Air je zdarma, ale jeho konání je možné podpořit zakoupením symbolické vstupenky. Více informací na www.mladiladijazz.cz.

Hidden Orchestra je projekt skladatele a producenta Joea Achesona. Pestrá škála vynikajících hudebníků z různých zemí kombinuje vlivy jazzu, elektroniky, vážné hudby, ale i hip hopu a své party nahrává samostatně a nezávisle na sobě, a poslané je poté kapelník ve svém studiu kompletuje. Jejich hudba je spojením temných orchestrálních textur s nahrávkami přírody, basy i bicích a perkusí, která tvoří svůj vlastní originální svět s unikátní atmosférou. Hidden Orchestra mimo jiné stojí i za soundtrackem hry Creaks od světoznámého českého studia Amanita Design. Jedním ze spolupracovníků Achesona a jeho seskupení je i český producent Floex, který bude speciálním hostem jejich pražského vystoupení. Toto vystoupení navíc bude premiérou nové koncertní sestavy Hidden Orchestra.

Energií nabitý desetičlenný bigband Nubiyan Twist, sdružený kolem multiinstrumentalisty Toma Excella, má kořeny v jazzu, hip-hopu, afrobeatu, latino, soulu, reggae i taneční hudbě. Kromě nového alba Freedom Fables, nominace na MOBO Awards Jazz Act roku 2021 nebo live sessions s Jamiem Cullumem na BBC Radio 2 mají za sebou i svůj televizní debut v ikonické talk show Later... with Jools Holland.

Neustálé hledání nových cest muzikantského vyjádření je jednou z velkých deviz první dámy české alternativy Lenky Dusilové. Na Open airu představí poprvé svůj nový BAND, v jehož hvězdné sestavě se vedle jednoho z nejzajímavějších muzikantů u nás, kytaristy a producenta Igora Ochepovského objeví i baskytarista Ondřej Hauser (Prago Union), bubeník Michal “Kolouch“ Daněk (Michal Pavlíček, BSP) či klávesista Jan Aleš (Ochepovsky, Ewa Farna, Klára Vytisková).

Foto: Mladí ladí jazz

Podcast