Mezinárodní varhanní festival 2020 pokračuje

Jubilejní pětadvacátá přehlídka světového varhanního umění míří ke své polovině

Ve čtvrtek 27. srpna se 25. Mezinárodní varhanní festival v bazilice sv. Jakuba v Praze koncertem českého varhaníka Jana Hory dostane do své poloviny.

Celý večer je připraven k poctě skladatele Jiřího Temla, jehož novinka Noe zazní ve světové premiéře. Koncert interpret zahájí nejhranější skladbou vůbec – Toccatou a fugou d moll od Johanna Sebastiana Bacha, aby poté nechal zaznít Mendelssohnovu romantickou sonátu a zajímavou českou varhanní tvorbu Ladislava Vycpálka a jubilanta Temla.

Festival pokračuje i v září dalšími čtyřmi koncerty, a to každý čtvrtek od 19 hodin. „První zářijový koncert 3. září slibuje velký zážitek s mladým polským varhaníkem a improvizátorem Karolem Mossakowskim, který v současné době září na varhanním nebi doslova jako kometa“ uvedla ředitelka festivalu Irena Chřibková. Mossakowski není pražskému publiku neznámý, protože v roce 2013 zvítězil zcela jednoznačně v mezinárodní soutěži Pražského jara.

Během každého koncertu probíhá videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat varhaníka při hře. Svatojakubské varhany a jejich 8277 píšťal se opět představí ve všech svých rozmanitých barevných kombinacích. Jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru. Jejich původ spadá do počátku 18. století. V roce 1705 je postavil mistr Abrahám Stark z Lokte. Varhany prošly několika rekonstrukcemi, poslední byla modernizace hracího stolu v roce 2011. Ve spojení s vynikající akustikou chrámu a jeho jedinečnou architekturou přinášejí posluchačům nevšední a obohacující duchovní zážitky. 

K letošnímu pětadvacetilétému výročí trvání festivalu vyšlo DVD s výkony dvanácti umělců, kteří na festivalu vystoupili v posledních pěti letech. DVD je k dostání přímo u pokladny před koncertem nebo na www.paulinky.cz. Zakoupením DVD se svatojakubské varhany ocitnou přímo u vás doma!

Vstupenky lze zakoupit v předprodeji sítí Ticketportal a Via Musica. Bližší informace o programu festivalu je k dispozici na http://www.auditeorganum.czwww.facebook.com/aomvf.

 

Podcast