MHF Kutná Hora 2020

18.8.2020 / Kulturní servis / Marek Šulc

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora se bude v důsledku mimořádných opatření konat v termínu od 22. do 30. srpna 2020. I přes zásahy, které bylo nutné do programu udělat, festival zachoval většinu původní dramaturgie. Vstupenky se vracejí do předprodeje a přípravy akce pokračují.

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora pod vedením uměleckého ředitele a violoncellisty Jiřího Bárty patří mezi nejvýznamnější festivaly komorní hudby v České republice. Díky svébytné dramaturgii mají posluchači možnost slyšet kromě skladeb světově známých autorů (Mozart, Beethoven, Dvořák, Bach, Schubert) i velmi zřídka uváděné autory (letos to budou například Kilar, Gubaidulina, Elgar a další). Komorní hudbu Jiří Bárta propojuje a doplňuje o projekty na hranici žánrů. Letos bude mezi takové projekty patřit vystoupení varhanice Katty spolu s Hradišťanem a Jiřím Pavlicou.

Ačkoli organizaci kulturních aktivit současná společenská situace nepřeje a plány na festivalové léto se rozpadají, oblíbený kutnohorský festival se přesouvá na termín 22.–30. srpna 2020. Změny v programu komentuje Jiří Bárta slovy: „Zrušení festivalu pro nás bylo řešením posledním. Z původního programu jsme zachovali větší část, vystoupení zahraničních umělců však bohužel možné nebude.“ Právě z toho důvodu se přesouvá kompletní provedení 32 klavírních sonát Ludwiga van Beethovena v podání Konstantina Lifschitze na příští rok. Oslavy výročí 250 let od Beethovenova narození tak proběhnou v rámci posledních tří koncertů, kdy budou mít posluchači možnost slyšet program složený výhradně z děl tohoto skladatele. Na závěr festivalu zazní sonáty pro klavír a violoncello, smyčcové kvartety,
ale i symfonická tvorba, jejíž provedení se ujme Komorní filharmonie Pardubice v čele s dirigentem Stanislavem Vavřínkem při závěrečném koncertu v chrámu sv. Barbory.

V sérii komorních koncertů se během týdne kromě Jiřího Bárty představí přední sólisté a výjimečná komorní tělesa: klavírista Igor Ardašev, harfistka Jana Boušková, klavíristka Terezie Fialová, houslista Roman Patočka, vokální duo Kchun, violista Karel Untermüller, akordeonistka Jarmila Vlachová, Škampovo kvarteto a další. Festival rozezní prostory chrámu sv. Barbory, kostelu sv. Jana Nepomuckého, kaple Božího těla a kostelu Zvěstování Panny Marie v Bohdanči u Kutné Hory.