MHF Lípa Musica je ve své třetině

10.10.2017 / Kulturní servis / Marek Šulc
První říjnové dny Lípy Musicy přinesly sváteční koncerty u saských sousedů, jimž dominovalo zejména provedení Mozartova Requiem v žitavském Johanniskirche, které přilákalo na čtyři stovky návštěvníků. O víkendu festival nabídl výjimečné setkání s violoncellistou Jiřím Bártou a klavíristkou Terezií Fialovou v České Lípě, i barokní premiéru v nově zrekonstruovaném kostele v obci Konojedy u Úštěka. Oba koncerty byly zcela vyprodány. Pátý týden letošního ročníku MHF Lípa Musica nabídne tři komorní setkání ve třech regionech, které festival již šestnáctým rokem rozeznívá krásnou hudbou. Ve středu 11. října se uzavře ústecká kapitola festivalu na Zámku Děčín, kde se představí náš přední klarinetista Igor Františák za doprovodu souboru Barocco sempre giovane. O víkendu Lípa Musica zavítá s Bennewitzovým kvartetem do Doks a do příhraniční lázeňské obce Lückendorf s kvintetem Afflatus. Vstupenky na všechny koncerty tohoto týdne jsou ještě v prodeji. 

Ve středu 11. října bude 16. ročník MHF Lípa Musica pokračovat na území Ústeckého kraje a svou ústeckou linku festival završí na Zámku Děčín koncertem nazvaným Clarinettissimo.  Pokud by měl být do znaku letošní Lípy Musicy vybrán jediný hudební nástroj, který jej nejvíce charakterizuje, mohl by to být to lesní roh spojený s osobností nového uměleckého garanta Radka Baboráka, anebo klarinet. Ten v děčínském zámku rozehraje náš přední klarinetista Igor Františák. Děčínská pocta klarinetu nabídne barokní perly i exkurz do hudby 20. století, zazní skladby Kallicka, Mozart, Tanějeva, Brittena, Stamice či Mendelssohna Bartholdyho. Jednoho z našich předních hráčů na tento nástroj doprovodí festivalovému publiku známý soubor Barocco sempre giovane. V prodeji jsou poslední dvě desítky vstupenek.


V sobotu 14. října zavítá Lípa Musica do Doks, kde připomene významnou hudební osobnost, která v srdce Máchova kraje strávila podzim svého života. Nedostižnou pověst české kvartetní školy hrdě reprezentuje ansámbl, který si pro své označení zvolil osobnost Antonína Bennewitze, významného českého houslistu, dirigenta, hudebního pedagoga a spoluzakladatel Českého kvarteta. Připomeňme, že jeho pedagogické úsilí zformovalo takové osobnosti, jakými byli Josef Suk, Oskar Nedbal, Otakar Ševčík, František Ondříček, Jiří Herold či Karel Hoffmann. Poctu Bennewitzovi složí v Doksech Bennewitzovo kvarteto díly Mozarta a Dvořáka. V prodeji je nyní ještě s ohledem na přesun koncertu do většího sálu posledních 30 kusů vstupenek.


Nedělní festivalové zastavení přinese další premiéru. Lípa Musica tentokrát poprvé rozezní příhraničí saskou lázeňskou obec Lückendorf. 15. října se zde představíAfflatus Quintet, renomovaný dechový soubor spjatý s osobností uměleckého garanta letošního ročníku Lípy Musicy – Radkem Baborákem. Afflatus Quintet se po letech na festival vrací, aby se představil v pozměněném obsazení. Hornistu Radka Baboráka zastoupí Kateřina Javůrková a místo zdravotně indisponovaného Romana Novotného se flétnového partu ujme Oto Reiprich, umělci, kteří se s úspěchem prezentují vlastním Belfiato Quintet. Afflatus Quintet provede tentokráte díla Rejchy, Milhauda a Haase.