MHF Petra Dvorského představil letošní program

6.4.2017 / Kulturní servis / Marek Šulc
Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského na svých webových stránkách zveřejnil program 19. roč- níku. Od 5. do 19. srpna 2017 uvede v Jaroměřicích nad Rokytnou, Dalešicích, Dukovanech a ve Valči u Hrotovic deset koncertů. Letošní dramaturgie navazuje na předchozí ročníky a zaměřuje se především na vokální programy. 

Tradicí se již stala vystoupení laureátů Světové operní soutěže Plácida Dominga Operalia. Pozvání na letošní zahajovací koncert přijal vítěz 2. ceny Operalie z roku 2010, italský tenorista Giordano Lucà. V sobotu 5. srpna přednese s ruskou sopranistkou Jekatěrinou Monisovou v zahradě jaroměřického zámku italské a francouzské operní árie. 

Festival letos představí dva projekty, které jsou parafrází na známé televizní pořady. Vycházejí z naší snahy nebrat hudbu zcela vážně a přiblížit ji co možná nejširší posluchačské obci. Koncert Když hvězdy netančí je inspirovaný populární televizní soutěží Star Dance. Zpěvačka Dasha a Moondance Orchestra na něm 12. srpna v Jaroměřicích n. R. představí  lmové hity v hudebním aranžmá Martina Kumžáka. Podobně i název vystoupení Bratří Ebenů, Ebenové „na plovárně“, odkazuje s trochou nadsázky na televizní pořad jednoho z hlavních protagonistů. Zda se koncert opravdu uskuteční na plovárně, se může publikum přesvědčit 17. srpna ve Valči. 

Další koncerty pozvou posluchače na více méně tradiční místa. V dalešickém pivovaru vystoupí Zora Jandová se svým manželem Zdenkem Mertou a na nádvoří zámku v Dukovanech zazpívá soubor Linha Singers. K open air produkcím se letos přidá komorní vystoupení Renaty a Igora Ardaševových, kteří na vnitřním nádvoří valečského zámku zahrají výběr ze Smetanovy Mé vlasti a druhou řadu Dvořákových Slovanských tanců v úpravě pro čtyřruční klavír. 

Další koncerty budou patřit souborům věnujícím se poučené stylové interpretaci Hof-Musici a Musica Florea nebo Smyčcovému kvartetu Severočeské  filharmonie Teplice v komponovaném večeru se zpěvem a tancem. Festival vyvrcholí v sobotu 19. srpna velkolepým Verdiho Rekviem v podání slovenských sólistů, Českého  filharmonického sboru Brno, Moravské filharmonie Olomouc a dirigenta Leoše Svárovského. 

Foto: Ekaterina Monisova