Miluji – proklínám

15.10.2014 / Kulturní servis

"Miluji – proklínám. V jednom je obojí.
Proč? Nevím. Trýzním se – jen smrt mne vyhojí.“  
Catullus

28. října 2014 uvádí Památník Lidice v rámci „Lidických zimních večerů“ v 18:00 v Lidické galerii divadelní představení „Miluji – proklínám“. Účinkují Máša Málková a Tomáš Petřík. 

„Sapfó a Catullus — dva nejslavnější lyričtí básníci Antiky. O jejich „civilních" životech se toho ví pramálo. Dva příběhy vášnivé lásky jsou proto především legendou, v níž se mísí božské s lidským, dvě součásti jediného tématu, dvě poloviny milostného vztahu, sklenutého přes staletí.
Vždyť slavný Alkaios, pro jehož lásku krvácí srdce Sapfó, jako by v převtělení v Catulla poznával hoře lásky v opačném gardu; jako by se milostné role prohodily a příběh srdcí se uzavíral až po prožití dalšího života o mnoho let, ba staletí později...
Krom básní Alkaia, Sapfó (překl. F. Stiebitz přebásnění T. Vondrovic) a Catulla (přebásnění J. Žáček) se literární záminkou, z níž jsme motivicky vycházeli, stalo jedno drama a jeden román: drobná jevištní skica J. Vrchlického Pomsta Catullova a úvodní pasáže románu E. Yongové Desátá múza.
Zbytek je fantazie, legenda... !
...to jsou slova režiséra inscenace Tomáše Vondrovice.