Mischa Maisky a PKF - Prague Philharmonia

14.1.2015 / Kulturní servis / Marek Šulc

Hned dvě hudební lahůdky nabídne tuto neděli pátý abonentní koncert aktuální sezony PKF – Prague Philharmonia. Kromě šéfdirigenta Jakuba Hrůši opět stane v čele orchestru světový violoncellový virtuos Mischa Maisky, jehož s PKF spojuje dlouholetá úspěšná spolupráce, a svého premiérového uvedení se dočká čerstvá novinka současného českého skladatele Miroslava Srnky. To vše bude doplněno schumannovským tématem, které tvoří spojující linku napříč některými orchestrálními koncerty této sezony. 

„Chystáme se provést tři kontrastující kompozice: Schumannovu skrznaskrz romantickou předehru Manfred, plnou zamyšleného patosu, filozofující reflexi slavné Byronovy předlohy, dále českou premiéru nového díla skladatele mé generace Miroslava Srnky, který pravidelně uspívá na zahraničním fóru a zkomponoval skladbu No Night No Land No Sky na základě společné objednávky PKF – Prague Philharmonia a Kölner Philharmonie (pokračujeme tak v linii, již jsem si přál vytyčit, a podařilo se to – totiž v uvádění minimálně jedné nové skladby v každé sezoně PKF), a proslulý Violoncellový koncert h moll Antonína Dvořáka,“ představuje program nedělního koncertu šéfdirigent a hudební ředitel PKF Jakub Hrůša. 

Právě v posledním díle se sóla ujme zmíněný Mischa Maisky, který brzy nato bude následovat orchestr na zájezd do Japonska. „Považujeme si za čest hrát s umělcem, který Dvořákův koncert prováděl a natáčel s nejlepšími orchestry světa a mistry taktovky, jako byli či jsou Leonard Bernstein nebo Zubin Mehta. Díky spojení s japonskou cestou vystoupí i pro naše abonentní publikum v Praze,“ dodává Hrůša, který si ve funkci šéfdirigenta PKF nyní zadiriguje již svůj předposlední koncert.

Začátek večera bude patřit přednímu skladateli raného romantismu Robertu Schumannovi a jeho předehře k dramatu Lorda Byrona – Manfred. Jedná se o dílo, jež má v Schumannově tvorbě neobyčejný význam, sám autor jej nazval jako „nejsilnější ze svých dětí“. Schumann nejprve zkomponoval předehru, kterou později následovala kompletní scénická hudba k dramatu Manfred. Již při prvním uvedení kompozice roku 1852 bylo z ohlasů publika patrné, že právě předehra je její nejúspěšnější částí. 

Jako tradičně přináší orchestr PKF každou sezonu českému posluchači alespoň jednu skladbu v české či světové premiéře. Tentokrát představí jeden z nejnovějších kusů českého skladatele Miroslava Srnky. Skladba s názvem No Night No Land No Sky, jež vznikla na spoluobjednávku PKF a Kölner Philharmonie, se zrodila na přelomu let 2013–2014. Ve světové premiéře ji provedli 18. května 2014 v Kolíně nad Rýnem hudebníci Die Deutsche Kammerphilharmonie Bremen pod vedením Azize Shokhakimova.