Mladé hvězdy z Turecka v Rudolfinu

16.8.2017 / Kulturní servis / Marek Šulc

V pátek 1. 9. 2017 vystoupí v Rudolfinu unikátní těleso – Turecká národní filharmonie mládeže. Orchestr tvoří osm desítek mladých talentů z konzervatoří z celého Turecka, kteří již rok po založení orchestru okouzlili Evropu na svém prvním zahraničním turné. Orchestr vystupuje s předními světovými umělci pod vedením renomovaného dirigenta a svého zakladatele Cema Mansura. Do Prahy se orchestr vrací podruhé, letos svým večerem zakončí jubilejní pátý ročník koncertního cyklu Musica Orbis.

Tureckou národní filharmonii mládeže (Turkish National Youth Philharmonic Orchestra, TYPO) tvoří osmdesát 16–22letých nejtalentovanějších mladých umělců z celého Turecka, kteří tak mají jedinečnou příležitost provádět hudbu převážně evropských autorů po celém světě. Orchestr spolupracuje s předními světovými umělci jako jsou klavírista Murray Perahia, houslista Shlomo Mintz či violoncellistka Natalia Gutman.

V rámci pražského koncertu 1. 9. 2017 v 19:30 v Rudolfinu filharmonie uvede symfonickou báseň R. Strausse Don Juan, Symfonické variace Antonína Dvořáka a také Koncert pro housle
a orchestr P. I. Čajkovského, ve kterém se představí renomovaná turecká houslistka Hande Küden, vítězka řady prestižních soutěží.  

Foto: Petr Dryc