MŠE Leonarda Bernsteina opět v ČR

Bernsteinovu MŠI s Vojtěchem Dykem v hlavní roli čeká v roce výročí autorových 100. narozenin speciální uvedení i samostatné koncerty.

Nové nastudování proslulé MŠE (Mass) Leonarda Bernsteina s výtečným Vojtěchem Dykem v roli kněze, se zařadilo mezi kulturní události předloňského roku. Představení, které mělo premiéru v březnu 2016, se nyní, v roce 100. výročí autorových narozenin, vrací stejně, jako se Leonard Bernstein rád vracel do tehdejšího Československa. Geniální dirigent, skladatel a klavírista navštívil Prahu celkem třikrát – poprvé v roce 1946, podruhé hned v roce 1947. Naposledy to bylo na pozvání prezidenta Václava Havla v květnu roku 1990, kdy Bernstein na závěr Pražského jara dirigoval Beethovenovu Devátou symfonii. 

Producenti projektu Vojtěch Dyk a Josef Buchta aktuálně jednají o uvedení MŠE v newyorské Carnegie Hall a washingtonském Kennedy Center, kde měla MASS v roce 1971 premiéru.Speciální uvedení Bernsteinovy MŠE se uskuteční v rámci letošního festivalu Colours of Ostrava. Dva mimořádné koncerty jsou na programu hned první festivalový den – 18. července ve 14:00 a ve 20:00 v Multifunkční aule Gong. „Nabízet výjimečné zážitky veřejnosti nás baví. Festivalu Colours of Ostrava fandíme řadu let, pro letošní ročník jsme se rozhodli zapojit se ještě aktivněji – účastníky festivalu zveme na legendární scénickou MŠI Leonarda Bernsteina s Vojtou Dykem v hlavní roli. Osobně z toho mám velkou radost a na představení se velmi těším," říká Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny, generálního partnera projektu.

Skvělé pěvecké a hudební výkony i emocemi nabitá atmosféra na diváky čeká především v rámci 3 exkluzivních podzimních koncertů v Praze a Brně: 26. a 27. listopadu v pražském Foru Karlín a 8. prosince v brněnské Hale Rondo. Vojtěch Dyk, coby kněz, při premiérovém uvedení v roce 2016 nadchl diváky i kritiky. Nakolik je pro něj výzvou, vrátit se po dvou letech na jeviště ve stejné roli? „Myslím, že bych to mohl přirovnat k tomu, když závodník na lyžích poprvý sjede kopec v Kitzbühelu a nezlomí si u toho žádnou končetinu. Dole se sice cítí jako king, ale určitě si nemyslí, že by druhé kolo jel s prstem v nose a jen s jednou hůlkou... Takže výzva? Ano, stoprocentně zase... Nikdy jsem nic tak těžkýho, a přitom hravě geniálního nezpíval,“ odpovídá Vojtěch Dyk.  

Podcast