Musica non grata uvádí cyklus „Ženy v hudbě“

V neděli 16. dubna odstartuje v rámci projektu Musica non grata zahajovacím koncertem ve Státní opeře cyklus „Ženy v hudbě“ věnovaný meziválečné tvorbě žen-skladatelek, jimž se navzdory genderovým předsudkům doby podařilo prosadit své umělecké ambice.

3x2_zeny-zahajovaci.jpg

Sólistkami zahajovacího koncertu budou sopranistka Kateřina Kněžíková, držitelka BBC Music Magazine Awards 2022, a brazilská klavíristka Clélia Iruzun. Orchestr Státní opery povede laureátka Mezinárodní dirigentské soutěže Artura Toscaniniho v Parmě Viktorija Žaďko.

Clelia Iruzun_04 © Simon Weir.jpg
  • Clelia Iruzun (© Simon Weir)

Julie Reisserová, Vítězslava Kaprálová, Elizabeth Maconchy a Dora Pejačević: čtyři ženy-skladatelky, jež spojovala touha komponovat, každá z nich však psala úplně jiný životní příběh. Julie Reisserová z pozice všestranně vzdělané manželky českého diplomata Jana Reissera, Vítězslava Kaprálová jako skladatelský a dirigentský živel, jehož talent vyhasl v pouhých dvaceti pěti letech, Dora Pejačević – zcestovalá Evropanka, jejíž život hluboce ovlivnilo přátelství se Sidonií Nádhernou, a Elizabeth Maconchy, která v 30. letech slavila své první skladatelské úspěchy v Praze a navzdory slovům děkana Královské hudební akademie v Londýně „stejně se vdáte a nenapíšete už ani notu“ to dotáhla až na nositelku titulu Dáma britského impéria. Jejich díla se v době svého vzniku hrála s úspěchem po celé Evropě. Dnes mnohá z nich zůstávají jen tiše ležet v archivech. Nastal čas splatit dluh této skvělé hudbě, která v sobě nese prvky české zpěvnosti, francouzského šarmu, velkých romantických partitur i mystiky hudby starodávných Keltů.

zeny-skladatelky.png
  • (©archív SOP)

Více informací a vstupenky online na musicanongrata.cz a narodni-divadlo.cz.

Úvodní foto: Kateřina Kněžíková (©Petr Weigl)

Podcast