Musica non grata v Národním

Národní divadlo připravuje několik projektů včetně děl českých a německých autorů, které nacistická ideologie zařadila na seznam tzv. zvrhlé hudby.

Na notové pulty orchestrů Opery ND a Státní opery se tak dostanou skladby autorů, kteří měli být navždy umlčeni. Koncerty mezinárodního projektu Musica non grata a Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze se vzhledem k pandemickým opatřením uskuteční on-line.

"Je těžké si v těchto chvílích udržet optimismus. Snažíme se naše umělce motivovat a vytvořit jim podmínky aspoň pro omezené zkoušení nebo domácí přípravu. Je komplikované cokoliv plánovat, vše závisí na epidemické situaci. Je ale jasné, že do konce této sezony už žádnou premiéru za účasti diváků v divadle neodehrajeme," uvedl umělecký šéf Opery ND a Státní opery Per Boye Hansen.

V průběhu jara prostřednictvím webových stránek odvysílá Národní divadlo několik koncertů s názvem ... a přece znějí dál!, které umělci natočili během uzavření divadel. Sérii dnes zahájí záznam koncertu z děl Bohuslava Martinů, 7. dubna vzdá divadlo hold jedné z nejvýznamnějších postav klasické hudby 20. století Igoru Stravinskému a 21. dubna bude k vidění krátký film s hudbou z opery Brundibár Hanse Krásy. Květen bude věnován tvorbě Pavla Haase, Hanse Krásy a Erwina Schulhoffa.

V průběhu jara má Národní divadlo v plánu natočit i další dva koncerty, z nichž jeden bude věnován Vítězslavě Kaprálové.

Na 24. duben je pak naplánována premiéra nového provedení opery Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni ve Stavovském divadle, jejíž zkoušení bylo kvůli epidemické situaci začátkem března přerušeno. Premiéra titulu by se měla uskutečnit bez diváků formou přímého přenosu na programu ČT art. Za účasti diváků by se pak mohlo představení konat na přelomu letošního srpna a září.

Z dalších původních plánů by se pravděpodobně během června měla v Bilbau uskutečnit původně plánovaná premiéra koprodukčního titulu Káťa Kabanová v režii Calixta Bieita. Česká premiéra by pak měla být na podzim. V Bilbau vzniká také nový komorní projekt Sedm smrtelných hříchů a Erwartung, který režíruje Barbora Horáková Joly a diriguje Jiří Rožeň. Během listopadu by se toto dílo mělo objevit i ve Státní opeře.

Prozatím odložena byla příprava na jarní premiéru Lazebníka sevillského v Národním divadle. Slavná opera Gioacchina Rossiniho se tak přesouvá do další sezony. Změny v uvedení se dotkly i titulu Der ferne Klang Franze Schrekera. Inscenace se sice začala zkoušet už v polovině února, ale premiéra se přesune do sezony 2021/2022, stejně jako na jaro původně zamýšlený Švanda dudák. Odložený je rovněž titul Le Grand Macabre.

Zdroj: ČTK
Foto: ND

Podcast