Musica Orbis 2019

28.1.2019 / Kulturní servis / Marek Šulc

Mezinárodní koncertní cyklus Musica Orbis představí v Praze již posedmé prestižní mládežnické orchestry z celého světa, letos z Japonska, USA, Velké Británie, České republiky a ze Slovenska. Zazní jak skladby předních světových autorů, tak japonská hudba i díla českých a slovenských soudobých skladatelů. Dramaturgie tak bude také dozvukem oslav 100. výročí založení Československa. Především však je cyklus plejádou mladých talentů napříč kontinenty v předních pražských koncertních sálech. 

Letošní sedmý ročník zahájí v březnu hned dva japonské orchestry z Kyota. Doshisha University Orchestra (4. 3. 2019, Velký sál Lucerny) patří mezi nejprestižnější mládežnické orchestry v Japonsku. První koncert tohoto tělesa se uskutečnil v roce 1925, do České republiky zavítá již potřetí. Z Japonska přiletí také Kyoto New Festival Orchestra (29. 3. Smetanova síň Obecního domu), který mimo jiné provede skladbu japonského autora Yoichi Togawy komponovanou přímo pro tento orchestr. Jejich pražský koncert nebude mít pouze kulturní rozměr, orchestr jej věnuje obnově škod po posledním zemětřesení v Japonsku.

Třetí koncert cyklu bude patřit hned dvěma orchestrům současně, Denver Young Artists Orchestra, který je nositelem prestižního ocenění The American Prize za provádění amerických děl, a Smyčcovému orchestru Pražské konzervatoře (11. 6., Dvořákova síň Rudolfina). Oba orchestry vystoupí samostatně, ale posluchači se mohou těšit na společné provedení skladeb autorů propojujících oba národy: A. Dvořáka a G. Gershwina. Studenty z Pražské konzervatoře bude dirigovat Chuhei Iwasaki, mladý dirigent japonského původu, který se představil již s většinou předních českých orchestrů a v roce 2018 debutoval na MHF Pražské jaro.

Čtvrtý večer cyklu uvede americký orchestr New England Conservatory Youth Philharmonic Orchestra (20. 6., Dvořákova síň Rudolfina), který tvoří vybraní studenti této prestižní konzervatoře v Bostonu. Orchestr se do Prahy vrací po sedmi letech s náročnou dramaturgií. Pod taktovkou Davida Loebela zazní Mahlerova symfonická báseň Totenfeier a Pátá symfonie D. Šostakoviče.

I následující koncert cyklu bude patřit americkým interpretům, tentokrát Marin Symphony Youth Orchestra z Kalifornie, kteří vystoupí 23. 6. v kostele sv. Šimona a Judy.

Předposlední koncert cyklu v sobě ponese dozvuky oslav 100. výročí založení Československa.

Slovenský mládežnický orchestr, který byl založen teprve před dvěma lety a tvoří ho studenti konzervatoří a hudebních Akademií z celého Slovenska, provede mimo jiné i díla současných českých a slovenských autorů se sólisty z obou zemí (26. 7., Kostel sv. Šimona a Judy) a to pod vedením australského dirigenta Benjamina Bayla, který je renomovanou osobností zejména ve světě barokní hudby.

Závěr cyklu pak bude patřit London Schools Symphony Orchestra z Británie, kteří se představí 29. 7. 2019 v kostele sv. Šimona a Judy S tímto oceňovaným orchestrem mladých hostovali přední dirigenti jako Simon Rattle nebo Colin Davis. V Praze provedou pod vedením uměleckého ředitele a dirigenta i díla A. Dvořáka a L. Janáčka.