Musica Orbis vrcholí

15.8.2019 / Kulturní servis / Marek Šulc

Sedmý ročník mezinárodního koncertního cyklu Musica Orbis zakončí v úterý 3. 9. 2019 v Rudolfinu pozoruhodné těleso – Singapore Chinese Orchestra, který se zrodil z fúze kultur: západní klasické hudby propojené s jihoasijskou hudební tradicí a nástroji. 

Orchestr vystoupil již s řadou předních světových instrumentalistů a představil se v New Yorku, Paříži či Edinburku. Do Prahy přiveze díla asijských autorů včetně světoznámého skladatele Tan Duna.

Singapore Chinese Orchestra (SCO) řídí dirigent Tsung Yeh, díky jehož vizím těleso posouvá hranice hudební prezentace. Tsung Yeh studoval v v Číně a v USA a měl příležitost se učit u předních světových dirigentů jako je Daniel Barenboim, Leonard Slatkin či Pierre Boulez. Po řadě mezinárodních zkušeností se v roce 2002 ujal vedení SCO a orchestr si pod jeho vedením upevnil svou pozici všestranného tělesa díky spolupráci s řadou mezinárodně uznávaných umělců z oblasti klasické hudby, jazzu i popu. SCO se také s Tsung Yehem vydal v roce 2005 na své první mezinárodní turné (New York, Londýn, Budapešť) a od té doby se na prestižní zahraniční pódia vrací pravidelně.

Orchestr vystoupí v Praze s programem z děl čínských a singapurských autorů. Na úvod zazní skladba Krakatoa. Jde o jeden z vůbec prvních případů, kdy byla skladba původně psaná pro orchestr dechových nástrojů a nově zaranžována pro čínský orchestr. Její autor, singapurský skladatel Kahchun Wong, v současné době působí jako šéfdirigent Norimberského symfonického orchestru. Poté zazní houslový koncert Butterfly Lovers skladatelského dua He Zhan Hao a Chen Gang, v sólovém partu se představí mezinárodně uznávaná singapurská houslistka Kam Ning. Tradiční čínská hudba dostane slovo v oceňované virtuózní kompozici pro strunný nástroj pipa Arise, You Lion of Glory od skladatele americko-hong-kongského původu Gordon Fung Dic-Luna.

Koncert završí hudba jednoho z nejznámějších čínských skladatelů současnosti, Tan Duna. Jeho skladby dobře znají i příznivci sportu nebo filmu, zazněly na zahajovacím ceremoniálu olympijských her v Pekingu roku 2008 nebo v rámci filmových eposů Tygr a drak či Hrdina. Za hudbu k prvnímu z nich skladatel získal ceny Oscar i Grammy. Také v oblasti klasické hudby je kariéra Tan Duna pozoruhodná - newyorská Metropolitní opera si u něj objednala operu První císař, kterou roku 2006 uvedla s Plácidem Domingem v hlavní roli. Dva roky nato ji v přenosu z Metropolitní opery promítala i česká kina. Jeho skladby objednala a provedla také Berlínská filharmonie a řada dalších orchestrů. V Praze vyvrcholí 3. 9. 2019 závěrečný koncert cyklu Musica Orbis ve Dvořákově síni Rudolfina jeho skladbou Yellow Earth.