Mysliveček zblízka

V nově otevřeném Clam-Gallasově paláci začne výstava o předním českém skladateli

Clam-Gallasův palác na Starém Městě pražském patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Jedná se o jedno z vrcholných děl pražské barokní architektury a je skvělou ukázkou vrcholně barokního bydlení a způsobu života tehdejší aristokracie. Po dlouhodobě rekonstrukci bude tento palác slavnostně otevřen 21. října výstavou o předním českém skladateli Josefu Myslivečkovi.

Výstava Josef Mysliveček, detto Il Boemo (1737–1781) seznámí návštěvníky se skladatelovým životním příběhem a tvorbou a představí jej coby mezinárodní osobnost v kontextu evropských dějin a kultury. Kromě Myslivečka samotného přiblíží také osudy jeho spolupracovníků a současníků, slavných pěvců a pěvkyň a dalších skladatelů včetně W. A. Mozarta a Ch. W. Glucka. Umožní návštěvníkům lépe poznat žánr italské vážné opery, jemuž se Mysliveček nejvíce věnoval a který mu přinesl slávu, a nabídne způsoby, jak italskou vážnou operu poslouchat a jak v dnešní době znovu ocenit její citovou sílu a hloubku.

Součástí výstavy budou vybrané kostýmy z filmu Il Boemo, které vznikly podle autentických dobových postupů, a exkluzivní projekce Myslivečkových brilantních árií natočených s nejvýznamnějšími současnými pěvci v dobových kostýmech a divadelních kulisách a při světle svící. Výstava bude určena všem, kteří se na základě zážitku z filmu chtějí dozvědět více o Myslivečkově životě a době, i milovníkům klasické hudby. Její součástí budou také aktivity pro školy.

Foto: Profimedia

Podcast