Na 13 pozoruhodných míst v Jeseníkách a okolí se vydá 17. ročník Klášterních hudebních slavností se 17 koncerty

Založením nové tradice je prolog festivalu umístěný do Mikulova, partnerského města Šumperku. Nově festival připravuje bohatý doprovodný program.

AnnaPaulova_0855.jpg
  • Foto: Anna Paulová (©archív festivalu)

„Přestože hlavní část Klášterek zahájíme v Šumperku 10. června večerem k poctě místního rodáka Leo Slezaka, připravili jsme na 14. května PROLOG festivalu, a to do Mikulova. Do partnerského města Šumperku zveme fenomenální českou klarinetistku Annu Paulovou. Její koncert bude zároveň součástí Slavností města Mikulov,“ říká ředitel festivalu Roman Janků.

Podtitul letošního ročníku Klášterek „Inspirace Vídní“ a výročí 150 let od narození šumperského rodáka Leo Slezaka, přímo vybízí k přípravě doprovodného programu. Od 25. května do konce září tak bude ve Vlastivědném muzeu Šumperk otevřena výstava o tomto slavném tenoristovi, sólistovi Vídeňské státní opery i Metropolitní opery v New Yorku, kterou 8. června doplní přednáška Mgr. Michaely Kollerové z Vlastivědného muzea v Šumperku. Na architektonickou podobnost města Šumperk s Vídní pak poukáže série komentovaných prohlídek Po stopách Malé Vídně, jimiž mohou diváci obohatit svůj festivalový program.

K odkazu Leo Slezaka se festival vrátí hned několika pěveckými koncertů – Adam Plachetka v Šumperku, Andělské hlasy v Bílé Vodě, Il Castrato v Maršíkově, Pocta Hortensii von Zierotin v Bludově či Hudba z kůru v Bruntále.

Sporcl_Autor-Vojtech-Vlk3_min.jpg
  • Pavel Šporcl (©Vojtěch Vlk)

V programu nebudou chybět komorní koncerty jako Soaré s kytarovým duem v Bruntálu, Rozjímání v klášteru Na Hedeči, Kouzlo kytary Lubomíra Brabce v Karlově Studánce, Božské housle Pavla Šporcla v Šumperku či Barokní trojhvězdí v Rapotíně.

CelloRepublic.png
  • Cello Republic (©archív festivalu)

Na vlnu tance i vídeňské noblesy diváky naladí večery Když Vídeň tančila valčík v Jeseníku, Akordeon Live v Tančírně v Račím údolí, Obrázky z výstavy ve Šternberku, Haydn & Kraft v Loučné nad Desnou, Mezi proudy s Cello Republic v Šumperku, Nechte trubky znít PBTetu ve Šternberku či závěrečný koncert 30. září s podtitulem Vídeň, Praha, Šumperk v Šumperku.

Přehled všech 17 koncertů, prologu i doprovodných akcí najdete na www.klasterky.cz, kde je zdarma ke stažení a kde lze také online rezervovat vstupenky.

Festival Klášterní hudební slavnosti se od roku 2007 koná na mnoha pozoruhodných místech Jeseníků. Často jsou to církevní stavby nebo stavby s církví majetkově provázané v Olomouckém a částech Moravskoslezského a Pardubického kraje. Je největší a jediný svého druhu, který se v dané lokalitě v období letních měsíců koná.

_KHS_2023_program_white.jpg

Zdroj: TZ
Úvodní foto: PhilHarmonia Octet Prague (©archív festivalu)

Podcast