Na Rembrandta online

Skončenou výstavu Rembrandt: Portrét člověka nabízí Národní galerie ve 3D prohlídce.

V Národní galerii Praha skončila výstava Rembrandt: Portrét člověka, která ale byla kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru od 27. prosince uzavřena. Nyní si výstavu, která se konala v paláci Kinských, mohou zájemci prohlédnout formou 3D 360° virtuální prohlídky zveřejněné na webu Národní galerie Praha.

Výstava připravovaná několik let se místo na jaře otevřela až 25. září a měla trvat do konce ledna. Muzea, galerie a další kulturní instituce se v podzimní vlně uzavřely nejprve 15. října, pak se v omezeném režimu otevřely návštěvníkům 3. prosince. Národní galerie Praha tehdy prodloužila otevírací dobu až do 21:00 a lidé na díla slavného malíře stáli frontu. Vláda pak po 15 dnech muzea a galerie zase zavřela, několik výstav dostalo výjimku včetně Rembrandta. Trvala však jen krátce a 27. prosince se kulturní instituce opět zavřely. Národní galerie Praha se výstavu děl slavného malíře podařilo prodloužit do 21. března, vláda ale otevřít galerie dosud neumožnila. Výstava byla otevřena méně než čtvrtinu plánované doby.

Nizozemský malíř, kreslíř, grafik a rytec Rembrandt van Rijn je považován za jednoho z nejlepších malířů a grafiků západního umění. Slavným se stal již za svého života a záhy byl považován za největšího nizozemského malíře. Jeho dílo zahrnuje portréty, zejména autoportréty, a také krajiny a obrazy s mytologickými či biblickými tématy.

Výstava v Praze představila řadu významných děl - malby, grafické listy a kresby, zapůjčené z významných světových i tuzemských muzeí a galerií, jako je například Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina, i z českých sbírek, kdy díla poskytly Moravská galerie v Brně, Arcibiskupství olomoucké, Královská kanonie premonstrátů na Strahově i soukromí zapůjčitelé. Ústředním dílem výstavy byl jediný Rembrandtův obraz v českých sbírkách, Učenec ve studovně z roku 1634, který uchovává Národní galerie Praha.

Zdroj: ČTK
Foto: Profimedia

Podcast