Na stříbrné plátno míří rychlé vozy F1. Prušinovský svou road movie připravoval deset let

Ve středu 17. listopadu vstupuje do českých kin komedie režiséra Jana Prušinovského s názvem Grand Prix.

Jan Prušinovský, který stojí za komedií Okresní přebor, Kobry a užovky nebo seriálem Most!, natáčel road movie s názvem Grand Prix na severu Čech, ale také v Německu, Francii a Španělsku, kde filmování vyvrcholilo během Velké ceny formule 1 v Barceloně.

Podrobnosti sdělil redaktorce Zuzaně Filípkové:

Vzhledem k natáčení na tolika místech v zahraničí je podle Prušinovského Grand Prix největším filmem, na kterém kdy pracoval. "Road movie je u nás žánr, do kterého se nikdo moc nehrne. Česká republika je pro něj totiž malá. Tak jsme se rozhodli, že ty naše průměrné české hrdiny vyvezeme za hranice. Nechceme ale vytvářet iluzi německé autopumpy tím, že na českou benzinku dvacet kilometrů za Prahou nalepíme nápis "Tankstelle". A stejně tak nevytvoříme na brněnském nebo mosteckém autodromu dojem, že jste jen pár kilometrů od moře a v centru Katalánska," uvedl před natáčením Prušinovský.

Do hlavních obsadil Kryštofa Hádka, Robina Ferra a Štěpána Kozuba, dále pak Annu Kameníkovou, Marka Daniela, Miroslava Donutila nebo Tatianu Dykovou. Diváci mohou spatřit i francouzskou herečku Sephoru Pondiovou z francouzské produkce, která štábu pomáhala s castingem.

Komedie pojednává o dvou bratrancích ze severočeského Cvikova. Lehce autistickém Emilovi, který provozuje svou autodílnu, a Romanovi, který se svou ženou Ivetou vede umolousaný autobazar. Oba mají sen dostat se na závody formule 1, takže když Emil vyhraje dva lístky na Velkou cenu formule 1 ve Španělsku, bratranci vyráží dodávkou přes celou Evropu. To ještě netuší, že do dodávky se ve sledu událostí skryje Romanův kamarád Štětka, aby se ukryl před polskými gangstery.

Podle Prušinovského film vznikal zhruba deset let, natáčet chtěli v roce 2020, covidové pandemii se však dotočilo až letošní rok. Film finančně podpořili Státní fond kinematografie a slovenský Audiovizuálny fond.

Zdroj: ČTK
Foto: Profimedia

Podcast