Na zábradlí se zabydlí chromá ruská justice a výstava

V pátek a sobotu 16. a 17. června uvede Divadlo Na zábradlí adaptaci románu Lva Nikolajeviče Tolstého Vzkříšení. V divadelní adaptaci německého dramatika Armina Petrase a režii kmenového režiséra Divadla Na zábradlí Jana Mikuláška jsou akcentovány nadčasové rysy Tolstého románu i společenské kontrasty. V den první premiéry proběhne také vernisáž výstavy děl současných mimopražských výtvarníků.

Ústřední dvojici dramatizace románu tvoří morálně čistá prostitutka a prohnilý šlechtic. V nuzném prostředí venkovských věznic živoří náboženští idealisté. A křesťanské ideje se zase dostávají do konfliktu se stavem elitářské církve a soudobou vrchností. V Tolstého světě nic není černobílé a postavám nezbývá nic jiného, než se pokoušet svět kolem sebe pochopit a najít si v něm své místo.

Vzkříšení nebývalým způsobem kritizuje nelidskost a nefunkčnost ruských státních institucí, přetvářku církve a elit, a zároveň nemilosrdně odhaluje patologické rysy v myšlení a chování celé ruské společnosti,“ říká režisér Jan Mikulášek k volbě uvést ikonické dílo ruské literatury.

Na inscenaci palčivě aktuální kritiky ruského státního zřízení spolupracuje Mikulášek se svými osvědčenými tvůrčími partnery, dramaturgyní Dorou Štědroňovou a scénografem Markem Cpinem. Hlavní úlohy ztvární Kateřina Císařová a Miloslav König, v dalších rolích se pak diváci mohou těšit na Barboru Bočkovou, Václava Vašáka, Ditu Kaplanovou, Jiřího Černého, Michala Bednáře či hostující Annu Kameníkovou.

V rámci premiérového večera čeká návštěvníky divadla i další program – v 17:00 proběhne ve foyer divadla vernisáž skupinové výstavy současných umělců nejmladší a střední generace tvořících mimo hlavní město, které sdružuje spolek Open Studios Art Hub. V rámci projektu Otevřené ateliéry Praha si návštěvníci budou moci v Divadle Na zábradlí prohlédnout výběr z toho nejaktuálnějšího, co vzniká v českém výtvarném umění. Svá díla zde představí například Václav Kočí, Natalie Perkof, Martin Skalický, Samuel Paučo nebo Julie Machalová.

Foto: KIVA

Podcast