Nadační fond Harmonie zve na Matiné pro rodiče a děti

V neděli 15. října ve Švandově divadle zazní k potěše malých i velkých posluchačů klasické i filmové melodie.

Nadační fond Harmonie už od roku 2009 poskytuje v Praze dětem bez rozdílu zdarma výuku hry na housle, violu a violoncello, a to bez talentových zkoušek a praxe. Fond je součástí hudební asociace Sistema Europe, která byla založena v roce 2012 a sdružuje všechny evropské organizace a jednotlivce, kteří usilují o aktivity v souladu s principy venezuelské El Sistemy. Jejím cílem a smyslem je pozitivně proměňovat životy dětí, mladých lidí a jejich rodin v komunitách ze všech vrstev společnosti prostřednictvím orchestrálního a ansámblového muzicírování.

Děti jsou od počátku součástí orchestru a stávají se nepostradatelnou součástí společenství, kde každý má své místo. Cvičí a hrají společně ve skupinách a hlavním cílem je především radost z hudby a společného muzicírování.

Děti z Nadace Harmonie pravidelně vystupují v Čechách i v zahraničí; jsou zvány k účasti na mezinárodních hudebních akcích. Na repertoáru mají klasiku, ale i písničky z filmů a pohádek či populární hudba. Dlouholetými patrony fondu jsou herečka Simona Stašová a klavírista Ivo Kahánek.

Ivo Kahánek při příležitosti open air koncertu v roce 2022 řekl: „Já si ještě živě pamatuju, když byl první ročník a začínala první přípravka a člověk jim nesmírně fandil, ale přece jenom kvalitativně se to nedalo srovnat s tím, co slyšíme dnes. A jinak samozřejmě atmosféra v orchestru, rozzářené oči, ty jsou rozzářené pořád stejně, ne-li víc, takže to je zrovna tak důležité.“

A souhlasila s ním i Simona Stašová: „Já jsem dojatá, jsem hrdá a je to něco neuvěřitelného, protože před 12 lety nebylo nic a teď hrají v Pařížské filharmonii a hrají ve Štrasburku a v Evropském parlamentu...“

K pravidelným vystoupením dětí z Nadačního fondu Harmonie patří i podzimní koncert ve Švandově divadle. Letos se uskuteční v neděli 15. října v 11:30. Vystoupí na něm nejen Smyčcový a komorní orchestr Harmonie, ale i kvarteto lektorů a violoncellistka Jule Krejčí. Orchestr bude řídit Dominik Landsinger a koncertem provede Marek Šulc.

Matiné 2023.jpg

Foto: Adventní koncert dětí Nadačního fondu Harmonie, Švandovo divadlo, prosince 2022 (©Nadační fond Harmonie)

Podcast