Národní divadlo uvede inscenaci Čapkova Hordubala bez Hordubala

Dramatizace slavné novely Karla Čapka bude mít premiéru 1. prosince v Národním divadle v režii Michala Vajdičky.

Na motivy skutečného příběhu napsal Karel Čapek v roce 1933 svou novelu Hordubal. Příběh pojednává o muži, který se po osmi letech vrací z Ameriky domů do Pokarpatské Rusi v domnění, že tam najde všechno jako dříve. Ukáže se však, že jeho žena má milence, a události pak naberou tragický spád. Pro celé dílo je příznačné střetávání očekávání a představ s realitou. Dramatizace se ujala Ilona Smejkalová a režijně látku uchopil Michal Vajdička, kmenový režisér Činohry Národního divadla, který je oceňován za svou práci s herci a vytváření propracovaných jevištních situací.

S režisérem Michalem Vajdičkou natáčela redaktorka Zuzana Filípková:

Dramaturgyně Ilona Smejkalová říká, že nápad dramatizovat Hordubala pojala už před deseti lety. Námět ji prý lákal i proto, že sama pochází z venkovského prostředí, z moravské vesnice na Vysočině. Z různých možných pojetí, jak příběh vyprávět, prý nakonec po debatách s režisérem vykrystalizovala možnost odvyprávět Hordubalovu historii bez fyzické přítomnosti Juraje Hordubala. "Většina postav naší dramatizace opravdu vychází přímo z Čapkova románu, mnohé motivy ovšem rozvíjíme, domýšlíme, dovypravujeme. Konec necháváme otevřený, možná ještě otevřenější než v knize," dodává Smejkalová.

hordubal_stivinova.jpg

Zuzana Stivínová v roli Polany Hordubalové (foto Martin Špelda)

Režisér Michal Vajdička vidí aktuálnost Hordubala ve "zdůraznění potřeby analytického a kritického myšlení. Nutnosti dekódovat všechny informace." To se projevuje například při vyšetřování Hordubalovy vraždy. S tím, že divák po skončení představení nemusí mít jasno, kdo Hordubala vlastně zabil, prý počítá. Je ovšem třeba se v divadle soustředit. "Doufám, že na konci bude mít každý divák svoji verzi. To, že se diváci neshodnou, je dobře, alespoň podpoříme jejich kreativní dialog po představení. Samozřejmě záleží na pozornosti publika. Snažím se s ní pracovat tak, aby měl na konci každý divák co nejvíce informací," říká Vajdička.

Předpremiéra dramatu s detektivními prvky proběhne 30. listopadu, premiéry pak 1. a 2. prosince. Jako Polana Hordubalová a její milenec Štěpán Manya se v hlavních rolích představí Zuzana Stivínová a Radúz Mácha, dále hrají například Jiří Štěpnička, David Prachař, Vladislav Beneš, Alois Švehlík, Igor Orozovič nebo Filip Rajmont.

Foto: Martin Špelda

Zdroj: tisková zpráva

Podcast