Národní divadlo uvede pohádkovou operu pro celou rodinu Švanda dudák

Po osmdesáti devíti letech uvede Opera Národního divadla a Státní opera pohádkovou operu Jaromíra Weinbergera Švanda dudák, s podtitulem Ďábel prohrál, lituje!

_2022-09-20_Svanda-1. klav-gen_web4377foto_ilona_sochorova (kopie).jpg

Dílo, které ve 30. letech 20. století hrála newyorská Metropolitní opera nebo londýnská Covent Garden, připravuje v Národním divadle dirigent Zbyněk Müller a režisér Vladimír Morávek, autor jedné z historicky nejúspěšnějších inscenací Národního divadla – Mozartovy Kouzelné flétny. Rovněž Švanda dudák, mix fantaskní pohádky a grotesky, nabídne divákům plnou náruč „morávkovské“ představivosti a zvláštního scénického polosnění. Představení je koncipováno jako rodinné pro dospělé i děti od deseti let.

_2022-09-20_Svanda-1. klav-gen_web4156foto_ilona_sochorova (kopie).jpg

Opera na motivy populární báchorky Strakonický dudák aneb Hody divých žen Josefa Kajetána Tyla je pohádkou se vším všudy – s nekomplikovaným příběhem, ryzími charaktery na straně dobra či zla a samozřejmě se šťastným koncem, vše podpořeno líbeznými melodiemi a velkolepým závěrem s citací krásné české písně Na tom našem dvoře. Na scéně se objevují zvířata v nadživotní velikosti, létající anděl a řada dětských herců. Pohádka o lásce a kouzelných dudách byla přeložena do sedmnácti jazyků a na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století obletěla doslova celý svět: Vídeň, Mnichov, Berlín, Londýn, New York, a dokonce Buenos Aires.

_2022-09-20_Svanda-1. klav-gen_web4282foto_ilona_sochorova (kopie).jpg

Švanda dudák je skvělým tipem k návštěvě opery s vašimi dětmi!
Premiéry 6. a 9. října 2022 v historické budově Národního divadla. Projekt je součástí cyklu Musica non grata realizovaného za finanční podpory Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v České republice.

_2022-09-20_Svanda-1. klav-gen_web4369foto_ilona_sochorova (kopie).jpg

Více informací a vstupenky na www.musicanongrata.cz

_2022-09-20_Svanda-1. klav-gen_web3901foto_ilona_sochorova (kopie).jpg

Foto: Ilona Sochorová

Podcast