Národní galerie přichystala OPENING 2022

Vstup do nové sezony ozdobí tři výstavy

Národní galerie Praha zahájí podzimní sezónu velkolepě slavnostním otevřením tří výstav. Tento velký „Opening“ načasovala NGP na 22. září od 19.00. Ve Veletržním paláci tak budou zahájeny výstavy V kroužcích dýmu: Portrét moderního umělce, výstavní projekt s názvem Nikdo sem nepatří víc než vy a přehlídka prací laureátů a laureátek 33. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého 2022,

Výstavu kurátorky Petry Kolářové V kroužcích dýmu: Portrét moderního umělce, najdou návštěvníci Veletržního paláce v 1. patře od 23. září do 8. ledna 2023. Představuje příběh kouře v podobiznách českých a evropských umělců od baroka po meziválečné umění. Zaměřuje se především na přelom 19. a 20. století i na období avantgard, ve kterých bylo utváření identity moderního tvůrce živou otázkou.

Na výstavě je zastoupeno kolem dvou set děl, vedle soch, obrazů, grafik a kreseb také fotografie a užité umění. Exponáty ze sbírek Národní galerie Praha, včetně autorů jako Pablo Picasso či Edgar Degas doplňují zápůjčky z českých sbírkových institucí a soukromých sbírek i významné zápůjčky ze zahraničí, například z Musée d’Orsay v Paříži, Munch Musea v Oslu a dalších. Návštěvníci tak spatří díla Édouarda Maneta, Pierra Bonnarda či Edvarda Muncha, která jsou zčásti v České republice k vidění vůbec poprvé.

Společnost Jindřicha Chalupeckého a Národní galerie Praha obnovily své partnerství a v rámci společné výstavy, kterou kurátorsky zaštítí umělecko-kurátorské duo Jaro Varga a Anetta Mona Chișa, představí laureáty a laureátky 33. ročníku CENY JINDŘICHA CHALUPECKÉHO 2022, nejvýznamnějšího tuzemského ocenění pro autory a autorky do 35 let. Expozice bude k vidění v Malé dvoraně a Mezaninnu Veletržního paláce od 23. září do 8. ledna 2023.

Letošními oceněnými jsou Olga Krykun, David Přílučík, Vojtěch Radakulan, Martina Drozd Smutná a Ezra Šimek. Mezinárodní porota ve složení Ivet Ćurlin (Kunsthalle Wien), Anna Daučíková (umělkyně a pedagožka), Charles Esche (Van Abbemuseum, Eindhoven), João Laia (Muzeum současného umění Kiasma, Helsinky) a Jan Zálešák (kurátor a pedagog) vybírala z celkem 80 portfolií zaslaných autorkami a autory prezentujícími svou tvorbu na české scéně současného výtvarného umění. Společně s výstavou laureátů a laureátek mají návštěvníci možnost vidět také speciální prostorovou instalaci zdánlivě levitující ve vzduchu na úrovni Mezaninu a ochozu 1. patra Veletržního paláce.

Již tradičně bude společně s přehlídkou CJCH zahájena také výstava Konečnost našich písní proti nekonečnosti času a prostoru zahraničního hosta, kterým je letos thajský multimediální umělec Korakrit Arunanondchai.

Doposud největší projekt NGP a Fotograf Festivalu Nikdo sem nepatří víc než vy je připraven ve 3.patře Veletržního paláce. Projekt výstavní instituce a festivalu sleduje umělecké tendence zpochybňující nacionalistické narativy i jejich utváření a manipulaci pro kulturní a politické účely.

Prezentovaná díla převážně středoevropských umělců a umělkyň zdůrazňují historickou podmíněnost současných represivních tendencí a rozvíjejí možné formy odporu skrze umělecké prostředky. Vystavujícími umělci a umělkyněmi jsou Norman Behrendt, Eiko Grimberg, Barbara Gryka & Filip Kijowski, Szabolcs Kisspál, Dori Lazar, Rafal Milach, Emilia Rigova, Anike Joyce Sadiq, Christina Werner, Jiří Žák a Michaela Nagyidaiová. Výstavu kurátorsky připravily Tereza Rudolf, Elisabeth Pichler a Markéta Mansfieldová a bude k vidění ve 3. patře Veletržního paláce od 23. září do 8. ledna 2023.

Foto: NGP (Bohumil Kubišta, Kuřák, autoportrét, výřez)

Podcast