Nebojte se opery! Klášterní hudební slavnosti uvádějí komickou operu Vesnický trh

Příběh o peripetiích snoubenců Barušky a Lukáše, který se odehrává na vesnickém trhu, doprovází průzračná hudba s jasnou melodickou linkou z pera Jiřího Antonína Bendy.

Veselé a na poslech velmi osvěžující dílo se stalo ve své době jednou z odlehčených zpěvoher, které nastoupily po éře statických barokních oper.

V novodobém nastudování zazní nyní komická opera Vesnický trh Jiřího Antonína Bendy na objednávku festivalu Klášterní hudební slavnosti na zahájení Klášterek 30. května v Divadle Šumperk. „Naplníme tak podtitul letošního ročníku ODVAHA. Odvážně se pouštíme do premiéry dosud ne příliš známého, ale vynikajícího díla. Uctíme také 300 let od narození autora J. A. Bendy, jenž svou tvorbou odvážně propojoval hudbu a mluvené slovo,“ vysvětluje ředitel festivalu Roman Janků.

ILUSTRAČNÍ FOTO_(C) Daniel Rozsnyo 2.jpg

Hudebního nastudování se ujal člověk nejpovolanější, dirigent, skladatel a odborník na autentickou interpretaci staré hudby, Marek Štryncl. Pro časopis Harmonie uvedl: „Je to hudba, která má spád, dílo bez častých da capo průtahů. Je plná virtuozity se skvěle diferencovanými hudebními charakteristikami jednotlivých postav. Je to opera takřka bez recitativů, které nahrazují vypravěč a několik němých rolí.“ Právě s Markem Štrynclem a režisérkou představení Magdalenou Švecovou budou mít diváci šanci se setkat v šumperském divadle přímo před samotnou premiérou opery a dozvědět se mnohé ze zákulisí příprav i o díle samotném.

MusicaFlorea_JiříKučera.jpg

(Musica Florea, foto: Jiří Kučera)

Hudebního provedení této události se ujme jeden z nejlepších českých souborů pro interpretaci dobové hudby Musica Florea. V sólových pěveckých rolích se představí Helena Kalambová, Eliška Minářová, Doubravka Součková, Miloš Horák, Martin Javorský a Čeněk Svoboda, sborové party představí Collegium Floreum. Celý projekt režijně vede Magdalena Švecová, operní režisérka se zkušenostmi z Národního divadla v Praze i v Brně, Divadla J. K. Tyla v Plzni či z festivalů v Litomyšli a v Českém Krumlově. Zcela nové kulisy navrhli a realizovali Václav Krajc a Jiří Bláha. Kostýmy budou z dílny vyhledávaného divadelního výtvarníka Romana Šolce a Markéty Stormové.

Foto: Daniel Rozsnyo

Podcast