Nejbližší program Smetanovy Litomyšle 2017

19.6.2017 / Kulturní servis / Martina Klausová
Festival Smetanova Litomyšl je druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice, zároveň patří k největším pravidelným festivalům klasické hudby u nás. Centrem festivalového dění je nádherný areál Státního zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na seznam kulturního světového dědictví UNESCO. Hlavní pořady se konají zejména v akusticky výtečném druhém nádvoří s unikátním výsuvným zastřešením, ale také v zámecké jízdárně, v litomyšlských chrámech, ve Smetanově domě a pravidelně též ve vybraných místech Pardubického kraje. Letošní ročník probíhá od 16.června do 6. července.

Program 25. týdne 2017 je skutečně pestrý:
V pondělí 19.
 a v úterý 20. června zazní v Litomyšli swing, popjazz, funky bebop i latino v podání Vojtěcha Dyka a londýnského vokálního tria The Puppini Sisters.
Ve středu 21. června bude hrát Afflatus Quintet díla Antonína Rejchy, Theodora Blumera, Josepha Haydna a Leoše Janáčka. 
Ve čtvrtek 22. června v kapitulním kostele Povýšení sv. Kříže v Litomyšli přednese Jaroslav Tůma varhanní improvizace na témata z cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast. 
V pátek 23. června se v Zámecké jízdárně v Litomyšli uskuteční předpremiéra filmu Červená Olgy Sommerové za přítomnosti Soni Červené. 
V pátek 23. června se na festivalu týden po premiéře představí nová inscenace opery Národního divadla moravskoslezského Lazebník sevillský!!! s novým překladem Jarka Nohavici, v režii Ondřeje Havelky a v hudebním nastudování Marko Ivanoviće.
V sobotu 24. června odpoledne vystoupí v Zámecké jízdárně harfenistka Jana Boušková spolu s basistou Richardem Novákem v programu s názvem Kdo v zlaté struny zahrát zná. Zazní symfonické básně Vyšehrad, Vltava a Šárka Bedřicha Smetany v úpravě pro harfu, Suita A dur „Americká” Antonína Dvořáka a Smetanovy Večerní písně. 
V sobotu 24. června představí soubor opery Národního divadla moravskoslezského Ostrava i novou inscenaci komické opery Tajemství, která je součástí Smetanovského operního cyklu 2024, v režii Tomáše Studeného a v hudebním nastudování Jakuba Kleckera.
Na nedělní odpoledne 25. června je připravena Pocta slovanské duši, která přinese duchovní díla slovanských skladatelů od mistrů vokální polyfonie, baroka až po současnost v podání slovinského vokálního sexteta Ingenium Ensemble. Na programu jsou díla Jacobuse Handla Galluse, Jana Dismase Zelenky, Stepana Anikiyeviche Degtyareva, Antonína Dvořáka, Stevana Mokranjace a dalších autorů.
V neděli 25. června večer vystoupí Orchestr Česká Sinfonietta vedený Radkem Baborákem a s mladým německým virtuosem Julianem Steckelem a zazní orchestrální předehra Egmont Ludwiga van Beethovena, Koncert pro violoncello a orchestr h moll Antonína Dvořáka a Fantastická symfonie Hectora Berlioza.