Není nám do zpěvu. V Brně bude!

Janáčkova opera představila plány na novou sezónu

V Národním divadle Brno s nadějí vyhlížejí novou sezónu 2021/2022 a o své plány se podělili už nyní. Podívejme se na to, čím od podzimu potěší diváky Janáčkova opera.

Operní inscenace propojí společné téma „Jít za hlasem srd­ce…“, které dál rozvádí umělecký šéf Janáčkovy opery NdB Jiří Heřman: „Jak by vypadaly naše životy, kdybychom se všichni bez váhání a ohledů na následky vydali za tím, co naše srdce chce. Za láskou, štěs­tím, bohatstvím, mocí… protože ne každé srdce je čisté. Umělci mnoha staletí nám ale dali jedinečnou možnost vykročit na cestu za voláním srdce prostřednictvím jejich fantazie a jimi vyprávěných příběhů.“

S operou se tak vydáme napříč kontinenty a oceány za touhami srdcí v operách Benjamina Brittena, Händela, Mozarta a Verdiho.

Už první zamýšlená říjnová premiéra opery Benjamina Brittna Peter Grimes nás v režii Davida Radoka a pod vedením dirigenta Marko Ivanoviče zavede do míst, kde se na útesech u vesnice v suffolkského hrabství tříští vlny nemilo­srdného Severního moře, a kde rybář Peter Grimes bojuje o své místo ve společnosti, o trochu štěstí a lásky v životě.

V listopadu rozezní Brno Řecké pašije Bohuslava Martinů. Poslední opera rodáka z Poličky s rozsáhlým sborovým partem, která byla inspirována románem Kristus znovu ukřižovaný řeckého spisovatele Nikose Kazantzakise. Hudební nastudování se ujme Robert Kružík a režijního Jiří Heřman.

Únorovou novinkou bude barokní opera Georga Friedricha Händla Alcina. Přenese nás na ostrov v Indickém moři, kterému vládne krásná kouzelnice. Budou ale na Alcině stra­ně stát kouzla, když je ve hře skutečná láska? Odpoví inscenace Jiřího Heřmana a hudební provedení pod taktovkou Václava Lukse. Na brněnském jevišti zazní tato opera vůbec poprvé.

Za rok v dubnu přibude Brno v hledáčku všech milovníků díla Wolfganga Amadea Mozarta. Bude čas na uvedení slavné Kouzelné flétny. Do říše tmy a světla, jejichž hranice mohou překročit jen čistá srdce Tamina a Paminy nás společně uměleckým souborem opery zavede režisér známý z Dejvického divadla Miroslav Krobot a dirigent Pavel Šnajdr.

Pohádkový příběh v červnu vystřídá Shakespearovo drama s hudbou Giuseppe Verdiho Otello. Na brněnské jeviště se vrátí toto dílo po více než třiceti letech pod taktovkou dirigenta Roberta Kružíka a v režii Martina Glasera.

K hudebním příběhům ještě přibydou dvě důležitá hudební setkání s jedním ústředním protagonistou, kterým bude basista Richard Novák. Na brněnském jevišti prožil téměř 40 let. V rámci svého životního jubilea nejdříve v září rozezpívá za doprovodu Ivana Klánského divadlo Reduta a v prosinci Janáčkovo divadlo. Na tomto slavnostním koncertu přijdou vynikajícího pěvce pozdravit jeho hosté a pod vedením dirigenta Jana Štycha a za doprovodu orchestru a sboru Janáčkovy opery NdB připomenou slavné italské a české opery.

Foto: Profimedia

Podcast