Newyorská filharmonie renovuje své sídlo a chystá novou sezónu

Než se David Geffen Hall na podzim 2022 znovu otevře po rekonstrukci, filharmonikové slibují pestrou a překvapivou sezónu 2021/22.

V dubnu Newyorská filharmonie oznámila svým příznivcům dobrou zprávu. Rekonstrukce jejich domovské koncertní síně - David Geffen Hall (dříve Avery Fisher Hall) v Lincolnově centru - se urychlí a oproti původnímu plánu skončí téměř o dva roky dříve. Opět otevřít pro veřejnost by se tak tento moderní sál s kapacitou přes 2700 míst mohl již na podzim 2022. Mezitím však orchestr ještě čeká celá sezóna 2021/2022, během níž mu azyl poskytne například Alice Tully Hall, jazzové Rose Theater a na čtyři koncerty dokonce i slavná Carnegie Hall. A jaká příští sezóna, kterou Newyorská filharmonie představila během minulého týdne, vlastně bude?

Svůj návrat na pódium filharmonikové oslaví zahajovacím koncertem pojmenovaným From Silence to Celebration ("Z ticha do oslav"), jehož název mnohé napovídá i o jeho symbolické dramaturgii. Začne křehkou elegií britské skladatelky Anny Clyne nazvanou Within Her Arms ("V jejím náručí"), pokračovat bude atmosférickou Coplandovou skladbou Quiet City ("Tiché město"), romanticko-modernistickými Antifonami George Walkera (jenž byl prvním afroamerickým držitelem Pulitzerovy ceny za hudbu) a vyvrcholí Beethovenovým velkolepým Klavírním koncertem č.4 G-dur se sólistou Daniilem Trifonovem.

Pro Nizozemce Jaapa van Zwedena to bude již čtvrtý rok na postu šéfdirigenta. Během koronavirové pandemie byl však od svého orchestru odloučen a po dlouhé době se na jevišti shledali až letos na jaře. Taktovky se chopí například na dvou koncertech v rámci takzvaného Projektu 19: na oslavu stého výročí přijetí 19. dodatku Ústavy Spojených států, který roku 1920 zaručil americkým ženám volební právo, objednala Newyorská filharmonie 19 původních skladeb u 19 soudobých ženských skladatelek. V nadcházející sezóně se světové premiéry dočkají díla autorek Joan Tower a Sarah Kirkland Snider. Jaap van Zweden bude ovšem v průběhu celé sezóny dirigovat rozsáhlý a nezvykle pestrý repertoár od Schuberta přes Mahlera, Šostakoviče až po Coplanda, Eastmana a další autory 20. století.

Z hostujících dirigentů navštíví New York například Semjon Byčkov s hudbou ruských mistrů, Manfred Honeck s Mendelssohnem a Dvořákem či Michael Tilson Thomas s Beethovenem a Bergem. Dirigentská hvězda Gustavo Dudamel pak oddiriguje všechny čtyři symfonie Roberta Schumanna v koncertní řadě nazvané Schumann Connection. Cyklus doplní i soudobé dílo skladatelky Gabriely Ortiz, inspirované Schumannovým vztahem k jeho ženě Claře. Tvorbu manželů Schumannových i jejich přítele Johannesa Brahmse ostatně připomene svými říjnovými koncerty také pianista Leif Ove Andsnes.

I výčet ostatních sólistů, kteří v New Yorku v příští sezóně vystoupí, je plejádou zvučných jmen: Gautier Capuçon, Emanuel Ax, Joshua Bell, Gil Shaham, Beatrice Rana, Sheku Kanneh-Mason a především Ithzak Perlman, jenž na galakoncertě 2. prosince provede populární Houslový koncert č.1 g-moll Maxe Brucha. Chybět nebude ani vánoční Mesiáš nebo výchovné koncerty pro mládež; žánr filmové hudby pak reprezentuje velkoplošné promítání dobrodružného filmu Indiana Jones: Dobyvatelé ztracené archy s živou hudbou Johna Williamse.

Podrobný program sezóny 2021/2022 Newyorské filharmonie najdete na jejích webových stránkách zde.

Foto: Profimedia

Podcast