Neznámé písně známých zaznějí v neděli na Novoměstské radnici

Další koncert Lieder Company představí zřídka uváděná písňová díla slavných skladatelů 20. století - Stravinského, Milhauda, Kodálye a Honeggera. Připomene také letošní kulatá výročí narození všech těchto autorů.

Čtvrtý koncert koncertní sezóny Lieder Company se koná tuto neděli 18. září na Novoměstské radnici v Praze a nese titul „Známě neznámí“. Je zaměřen na písně od všeobecně známých skladatelů 20. století, která však nebývají u nás často prováděna a jsou tak povětšinou neznámá českému publiku.

Návštěvníci uslyší tři písňové cykly Igora Stravinského, z nichž jeden je s klavírním a dva jsou s komorním doprovodem. Ve Třech písních na Williama Shakespeara, díla z jeho raně serialistického období, doprovodí mezzosopranistku Janu Hrochovou hráči na flétnu, violu a klarinet. Poněkud známější jsou pak Kočičí ukolébavky, které zazpívá tatáž interpretka s doprovodem tří klarinetů. Dvě písně na Paula Verlaina, které vznikly jako Stravinského první dílo po úspěchu baletu Pták ohnivák, budou provedeny barytonistou Robinem Červinkem a klavíristou Bohumírem Stehlíkem.

Dalším autorem večera je Darius Milhaud, který bude zastoupen rozsáhlým a velmi působivým cyklem Židovské básně, zkomponovaným pod vlivem hrůz první světové války. Následně zazní Pět písní Zoltána Kodálye, na českých pódiích raritní, a to v originální maďarštině. Na koncertě budou uvedeny také dva zcela kontrastní cykly Arthura Honeggera: jednak závažné Čtyři básně na texty francouzských básníků, a dále odlehčené neoklasicistní písně z cyklu Šest básní Jeana Cocteaua.

Koncert rovněž připomíná kulatá výročí narození všech uváděných autorů: 140 let od narození Igora Stravinského a Zoltána Kodálye a 130 let od narození Arthura Honeggera a Daria Milhauda. Jejich písně se budou zpívat v originálních jazycích, avšak budou doplněny českými titulky.

Spolek Lieder Company loni spoluzaložil klavírista Jan Dušek, který byl v dubnu také hostem pořadu Hudba v miléniu. Cílem projektu je zviditelnění formátu písňového recitálu a propagace písňové literatury.

Foto: Profimedia

Podcast