Nikol Bóková se na novém albu Expedition vydá do vesmíru

V pořadí už své šesté autorské album natočila klavíristka a skladatelka Nikol Bóková tentokrát s jazzovým kvartetem. Je inspirováno vesmírem a sci-fi literaturou a vyjde u vydavatelství Soleil et Pluie 24. listopadu.

Poslední listopadový pátek vyjde nové album Expedition skladatelky a klavíristky Nikol Bókové. Bude jejím šestým albem během pěti let a zároveň také už třetím autorským titulem, který vydá prostřednictvím vlastního labelu Soleil et Pluie.

Na expedici se spolu s Nikol vydali ještě kytarista David Dorůžka, kontrabasista Martin Kocián a bubeník Michał Wierzgoń – sestava, která byla pod názvem Nikol Bóková Quartet založena už při příležitosti nahrávání alba Elements (2022). Ve dvou skladbách se také jako host objeví norský trumpetista Gunnar Halle.

„Expedition je jízda. Jízda vesmírem. V mnohém jsem inspirovaná Arthurem C. Clarkem a jeho sci-fi romány. Inspiruje mě svět, hvězdy, měsíc, planety, myšlenky a galaxie, a taky třeba pozemská jízda kabrioletem. V Expedition jsem v kosmické lodi na dlouhé trase vesmírem, v ponorce hluboko v oceánu, na Faerských ostrovech, v Japonsku, chvíli jsem robůtkem na Marsu, chvíli jsem to já, jak tančím nebo poslouchám vítr, chvíli jsem ten samotný vítr,“ říká Nikol Bóková o inspiračních zdrojích nového alba.

Jan Bók Vala, který se ujal mixu, masteringu i grafického designu nového alba, k tomu dodává: „Relativita času a prostoru vůči lidské existenci je základním tématem všech devíti skladeb. Nikol ve svém přístupu ke skladbě uhýbá vždy jako před meteority tam, kde by cítila, že se opakuje, nebo že zní jako něco, co už tu bylo. Náš mozek tedy slyší echa něčeho, co bychom jakoby znali už věky, ale zároveň to nikdy neslyšeli.“

Album bylo natočeno v červenci 2023 v C. Bechstein Pianocentrum Praha. Na rozdíl od předchozí desky Naked Pieces (také nahrané na klavír C. Bechstein) na něm sice nejsou slyšet tak silné vlivy klasické hudby, přesto například skladba The Deep Range cituje Etudu č. 12, op. 25, přezdívanou někdy „Oceán", skladatele Fryderyka Chopina.

DSC08196.jpg
  • Nikol Bóková Quartet na MHF Leoše Janáčka (©Jan Vlček)

Foto: obal alba Expedition (©Jan Bók Vala)

Podcast