Nová inscenace Laterny magiky představí lidské tělo jako krajinu

Představení Krajina těla je dalším pozoruhodným projektem Radima Vizváryho. Premiéru bude mít ve čtvrtek 10.11. na Nové scéně Národního divadla.

laterna-magika_krajina-tela_alzbeta-ticha-matej-petrak-foto_vojtech-brtnicky.jpg

laterna-magika_krajina-tela_anaelle-molinario-foto_vojtech-brtnicky_1.jpg

Pohybově vizuální báseň vybízí diváky k zamyšlení nad lidským tělem, které - stejně jako krajinu - proměňuje čas. V představení Krajina těla tak diváci uvidí postupný vývoj lidské bytosti od dítěte po starce. Tato metafora ožije na jevišti Nové scény i díky filmu a zapojení neobvyklých uměleckých disciplín. Kromě tanečníků účinkují také vzdušní akrobaté, akrobatka na laně, mim, hadí žena a dojde i na breakdance. Laterna magika v této inscenaci opouští tradiční princip projekce na filmové plátno, které nahradí jedenáct LED obrazovek.

laterna-magika_krajina-tela_jindrich-pansky-foto_vojtech-brtnicky_1.jpg

Koncept představení přivádí na jeviště zástupce tří generací tanečníků: od malé holčičky, přes dokonale vypracovaná těla akrobatů na vrcholu sil až k tanečníkům v seniorském věku. Účinkují zde mim Matěj Petrák a akrobat Jindřich Panský, francouzská hadí žena Anaëlle Molinario nebo tanečník breakdance Kristián Mensa. Nejstarší generaci zastupují sedmdesátník Josef Kotěšovský a šedesátnice Zuzana Hrzalová, dlouholetí členové souboru Laterny magiky, kteří se tak symbolicky vracejí na svou domovskou scénu.

laterna-magika_krajina-tela_kristian-mensa-matej-petrak-foto_vojtech-brtnicky.jpg

„U zralých tanečníků nejsou podstatné špičkové výkony, jejich dovednosti jsou po mnoha letech zkušeností vryty do jejich tělesného výrazu a vyzařují tak silné charisma. Jejich gesty a pohybem promlouvá duše naší Krajiny těla,“ vyzdvihuje práci svých starších kolegů Radim Vizváry. Své umění dále předvedou také vzdušní akrobaté Martina Illichová a Lukáš Macháček na speciálním závěsném čtverci vyrobeném přímo pro tuto inscenaci a přední akrobatka na vertikálním laně Alžběta Tichá.

laterna-magika_krajina-tela_zuzana-hrzalova-foto_vojtech-brtnicky.jpg

Plátno tentokrát jedenáct LED obrazovek různé velikosti, které jsou dominantním prvkem scénografie. Film Terezy Vejvodové byl vytvořen v produkci OLD&RICH Production a zobrazuje lidské tělo z nezvyklých úhlů: záda tak mohou vypadat jako pláň, vrásčitá tvář jako brázdy v poli, detail zubu vypadá jako led, oční duhovka nasnímaná v makrodetailu nabízí spektrum barev a může připomínat třeba vulkán.

laterna-magika_krajina-tela_kristian-mensa-foto_vojtech-brtnicky_2.jpg

Generální ředitel Národního divadla Jan Burian vidí progresivní přístup a hledání stále nových možností současného divadla vidí jako jednu z hlavních předností současné dramaturgie Laterny magiky: „Krajina těla je pátou inscenací, pod kterou je jako umělecký šéf Laterny magiky podepsaný Radim Vizváry, a to za necelé dva roky působení v této pozici. Krajina těla dává velký prostor akrobacii a činí z ní rovnocennou disciplínu nonverbálního divadla. Ve spojení s využitím moderních technologií v tom vidím naplňování poslání Laterny magiky, totiž být experimentální a inovativní laboratoří Národního divadla."

laterna-magika_krajina-tela_anaelle-molinario-foto_vojtech-brtnicky_2.jpg

Zdroj: tisková zpráva

Foto: web Národního divadla (plakát k představení)
Foto z inscenace: Vojtěch Brtnický

Podcast