Nová Madama Butterfly ve Státní opeře

25.1.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc

Jedno z nejpůsobivějších děl světové opery se po roční odmlce vrací do Státní opery. Pucciniho Madama Butterfly v nastudování hudebního ředitele Státní opery Martina Leginuse a v režii Jiřího Heřmana má premiéry 4. a 9. února 2016. V hlavních rolích Cio-Cio-San se představí Maria Kobielska a Christina Vasileva, role Pinkertona se zhostí Peter Berger a Luciano Mastro.

Orchestr Státní opery patří u nás k nejzkušenějším v interpretaci Pucciniho děl. Má znamenitý smysl pro citlivé doprovázení sólistů,“ říká dirigent a hudební ředitel Státní opery Martin Leginus. „U našich hráčů velmi oceňuji, že i přes své obrovské zkušenosti s tímto Pucciniho dílem byli otevřeni novému interpretačnímu pojetí. Měli jsme prostor zaměřit se na detail - na barevné a dynamické vyvážení zvuku orchestru. Klíčovou kvalitou u uvádění Pucciniho děl je rozmanitá agogika, díky níž se interpretace stává plastickou,“ dodává dirigent Martin Leginus.

Jiří Heřman, jehož Rusalka a Jakobín jsou na aktuálním repertoáru Národního divadla, ve Státní opeře Pucciniho operou debutuje. „Vždycky, když režíruji operu, snažím se k textu i k hudbě přistupovat, jako bych je slyšel a četl poprvé, což je u tak známých a nejhranějších oper právě to nejtěžší. Nenechat se strhnout tím, co bylo, ale umět hledat k dílu vztah úplně od začátku bez nánosů,“ říká režisér Jiří Heřman a pokračuje: „S tímto přístupem mě Pucciniho dílo opět začalo přitahovat. Stále mě překvapuje, baví mě odkrývat skladatelův cit pro vystižení okamžiků v našem životě, které nám o nás mohou sdělit něco více, to je fascinující.“