Nová opera Filoktétés

21.5.2015 / Kulturní servis / Marek Šulc

Novou operu skladatele Jana Klusáka na motivy antického příběhu o Filoktétoviuvedev rámci 70. mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro Národní divadlo. Projekt realizovaný v koprodukci s Národním divadlem moravskoslezským se v Praze představí v sobotu 23. května 2015.

Pro námět své nejnovější opery sáhl Jan Klusák do antické mytologie. Účastníka řecké výpravy proti TrójiFiloktétanejprve kvůli jeho nehojící se a zapáchající ráně Řekové v čele s Odysseem odvrhnou a vysadí na pustém ostrově. Posléze však zjistí, že se bez něj neobejdou, a navštíví ho, aby od něj tentokrát vylákali jeho luk, bez něhož podle věštby není možné Tróju porazit. „Ke zkomponování díla mě vedla osobní i nadčasová inspirace. Izolaci, samotu, odmítnutí od vlastních lidí, to zažil leckdo jak u nás, tak i jinde ve světě. Je to téma, jak snášet bolest a vyvrženost,“ říká o námětu skladatel Jan Klusák.

„Jan Klusák je vůdčí osobností české Nové hudby a provedení jeho nového díla Filoktétés je zpřítomněním nové české opery. Ale také skladatele samotného, protože Filoktétés, to je Jan Klusák,“ říká umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Petr Kofroň.