Nová sezóna PKF - Prague Philharmonia

PKF- Prague Philharmonia zahájí 8. září sezonu plnou francouzské hudby.

Orchestr PKF-Prague Philharmonia vstoupí 8. září do své 28. koncertní sezony, těžištěm programu v pražském Obecním domě bude hudba francouzských skladatelů. Soubor povede jeho šéfdirigent Emmanuel Villaume, sólistou bude americký klavírista klavírista Andrew von Oeyen. Zazní hudba Érica Tanguye, Julie Hectora Berlioze, Camillea Saint-Saënse a Sergeje Rachmaninova.

"Naším sloganem jsou již druhou sezonu slova "prolomit ticho". Věříme, že se nám konečně podaří tento závazek naplnit, zahajovací koncert je pro nás všechny v tomto ohledu opravdu výjimečná chvíle," uvedla ředitelka orchestru Kateřina Kalistová, která je ve vedení souboru od února 2020.

Pro svůj hlavní orchestrální cyklus si PKF tradičně volí hlavní motiv, který dramaturgie jednotlivých koncertů propojuje. Letos bude hlavním tématem Francie, francouzská hudba a její role v kontextu evropské hudby. Pod taktovkou Villauma uvede PKF díla tří francouzských skladatelů různých epoch.

"V koncertním sále nás všechny spojuje sdílená láska k hudbě a přesvědčení, že umění by mělo být středobodem našich společenských životů. Umění o nás vypovídá to podstatné. A zvláště v této době potřebujeme hudbu víc než kdy předtím," sdělil šéfdirigent Villaume. "Nadcházející sezona, kterou jsme připravili s velkou péčí, nabízí příležitost napojit se na nejvýznamnější a nejduchovnější osobnosti naší civilizace. Vzkaz tvůrců, i těch z nejtemnějších míst, je nakonec vždy tou největší nadějí a vírou v lidský duch," dodal.

Hvězdou zahajovacího koncertu bude klavírista Oeyen, častý host orchestru PKF, který nedávno vydal své třetí album s hudbou Johanna Sebastiana Bacha a Ludwiga van Beethovena. Na koncertu zahraje s PKF Rachmaninův Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll, jedno z nejoblíbenějších děl klavírní literatury. Večer otevře kompozice Incanto soudobého francouzského skladatele Tanguye, jehož díla uvádějí francouzská i zahraniční symfonická tělesa. Dále zazní Milostná scéna z Berliozovy dramatické symfonie Romeo a Julie. Závěr bude patřit Symfonii č. 2 a moll Saint-Saënse.

PKF plánuje v nadcházející 28. koncertní sezoně 35 koncertů, program nabídne v pěti koncertních řadách. Vedle Lobkowicz abonmá to bude orchestrální a komorní cyklus, soudobá hudba a koncerty pro děti. Villaume prodloužil smlouvu s PKF na další tři sezony a zůstává tak hudebním ředitelem a šéfdirigentem tělesa.

Zdroj: ČTK
Na fotografii: Andrew von Oeyen (Foto: Profimedia)

Podcast