Novoroční koncerty FOK

29.12.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc

První koncerty roku 2017 Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK budou patřit dvěma nejslavnějším českým hudebním skladatelům, v Obecním domě totiž zazní díla Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Slovanské tance prvně jmenovaného jsou už tradičním programem Novoročního koncertu, který v Obecním domě proběhne 1. 1. od 19,30. O tři dny později se pak k FOK vrátí šéfdirigent Pietari Inkinen, aby společně provedli Mou vlast.

Novoroční koncerty pořádá Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ve Smetanově síni už od padesátých let, tradičně na nich zněl Čajkovského Klavírní koncert b moll, ale v posledním desetiletí patří dvěma řadám Slovanských tanců Antonína Dvořáka. I s takto notoricky známým kusem však FOK zažije 1. 1. 2017 jedno poprvé, z dirigentského pultíku jej totiž nepovede dirigent, ale dirigentka, ve Švýcarsku působící Češka Olga Machoňová Pavlů, mimo jiné finalistka slavné soutěže v Besançonu a držitelka ceny Významná česká žena ve světě.

Koncerty 4. a 5. ledna nabídnou po dlouhých letech posluchačům Pražských symfoniků možnost vyslechnout Mou vlast Bedřicha Smetany v rámci abonentních cyklů. A rovnou s jedním z nejpilnějších současných propagátorů české hudby v zahraničí, svým mladým šéfdirigentem Pietari Inkinenem. Právě se svým finským šéfdirigentem a Mou vlastí se FOK po pražském provedení vydá i na hostování do prestižního vídeňského Konzerthausu.