Nový Don Giovanni

Nové zpracování Mozartovy opery Don Giovanni ve Stavovském divadle.

Opera Národního divadla v Praze uvede 24. dubna ve Stavovském divadle nové zpracováním opery Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni. To vzniká v koprodukci s Národním divadlem v Mannheimu.

Existují-li díla, která spojují Prahu s celosvětovou hudební a divadelní kulturou, pak na prvním místě mezi nimi stojí bez nejmenších pochyb Mozartův Don Giovanni. Jeho premiéra v roce 1787 v Nosticově, dnes Stavovském divadle je dodnes jednou z nejvýznamnějších událostí v kulturních dějinách české metropole. Přestože byla tato světová „opera oper“ v Národním divadle nastudována již více než dvacetkrát, až dosud nebyla nová inscenace nikdy svěřena do rukou tvůrčího týmu složeného kompletně ze zahraničních umělců. V jeho čele stojí německý dirigent, specialista na Mozartovo dílo Karsten Januschke spolu se švédsko-norským operním i činoherním režisérem Alexanderem Mørk-Eidemem.

Operu uvede v přímém přenosu Česká televize na ČT art. Klasická premiéra Dona Giovanniho za účasti diváků by se měla uskutečnit koncem letošního srpna.

O činoherním režisérovi Eidemovi se traduje, že s oblibou posouvá klasická díla v čase i prostoru, aby byla srozumitelnější a přístupnější modernímu publiku. "Ano, Don Giovanni ví, že prožívá svůj poslední den, a chce si ho náležitě užít. Bavit se. Být veselý. Když jdete na Hamleta, víte, že na konci zemře. Chci zkusit trochu jiný přístup. Aby si diváci nebyli jisti, jak to celé vlastně dopadne. Třeba Don Giovanni nakonec neumře. Chci, aby lidé, kteří představení uvidí poprvé, byli napnutí. Podle mě nemá smysl vykládat stále dokola ten samý příběh. Chci publiku nabídnout něco víc," uvedl ke svém pojetí klasického Mozartova díla Eidem.

Roli Dona Giovanniho ztvární slovenský barytonista Pavol Kubáň, Donnu Annu zazpívá Jana Sibera, Donu Elvíru Alžběta Poláčková. V roli Dona Ottavia diváci uvidí Richarda Samka, jako Leporella Miloše Horáka. Dále vystoupí Lukáš Bařák (Masetto), Zdeněk Plech (Komtur), Lenka Máčiková (Zerlina). Sólisty doprovodí členové Sboru a Orchestru ND. O kostýmní design inscenace se postarala švédská výtvarnice Jenny Ljungbergová, scéna vzešla z dílny dánského umělce Christiana Friedländera.

Přímý přenos ze Stavovského divadla pod režijním vedením Tomáše Šimerdy bude i na iVysílání České televize, takže představení budou moci zhlédnout i diváci v zahraničí. Záznam pak bude dostupný na webu České televize sedm dnů bez územního omezení, dalších 23 dnů pak pro diváky pouze na území ČR.

Foto: Národní divadlo / Jan Pohribný (Pavol Kubáň a Miloš Horák)

Podcast