Nový šéfdirigent SOČRu Petr Popelka se představí v pondělí na inauguračním koncertě  v Rudolfinu

Inaugurační koncert Petra Popelky, nového šéfdirigenta Symfonického orchestru Českého rozhlasu, proběhne v pondělí 3.10. od 19:30 v Rudolfinu. Brahmsův Houslový koncert D dur zahraje sólista Frank Peter Zimmermann, zazní též symfonická báseň Pelléas a Mélisanda od Arnolda Schönberga.

Do čela Symfonického orchestru Českého rozhlasu přichází s novou sezónou nová krev. Raketový start dirigentské kariéry Petra Popelky se odehrával v době stojatých vod v čase pandemie: předtím byl 9 let zástupcem sólokontrabasisty ve Staatskapelle Dresden. Předloni se stal šéfdirigentem Norského rozhlasového orchestru, při zahájení loňské sezóny SOČRu pohotově a s úspěchem zaskočil za nemocného Alexander Liebreicha; letos pak debutoval na festivalu Pražské jaro. Jeho dosavadní spolupráci s rozhlasovým orchestrem provázelo nadšení a velká očekávání do budoucnosti, která se později stvrdila jmenováním do funkce šéfdirigenta od sezony 2022/23.

Ke spolupráci na svém inauguračním kon­certu přizval nový šéfdirigent německého houslistu Franka Petera Zimmermanna, jenž na nástroj z dílny Antonia Stradivariho zahraje Houslový koncert D dur německého roman­tika Johannesa Brahmse. V německé hudbě je toto dílo řazeno do čtveřice stěžejních houslových koncertů, vedle Beethovenova, Mendelssohnova a Bruchova. Skladba je věnovaná jednomu z nejuznávanějších houslistů své doby, Brahmsovu blízkému příteli Josephu Joachimovi.

Pro druhou polo­vinu večera zvolil Petr Popelka symfonickou báseň Pelléas a Mélisanda od Arnolda Schönberga, inspirovanou stejnojmennou divadelní hrou belgického sym­bolisty Maurice Maeterlincka. Jde o jedno z Schönbergových děl ještě pevně ukotvených v estetice pozdního romantismu, na rozdíl od jeho pozdějších skladeb zkomponovaných technikou dodekafonie, již dále rozvíjeli jeho žáci a vídeňská avantgarda.

Inaugurační koncert Petra Popelky se uskuteční v pondělí 3. října ve Dvořákově síni Rudolfina od 19:30.

Foto: Vojtěch Brtnický, Český rozhlas

Podcast