Oceňovaný Otec dorazil do Ostravy

Na závěr sezóny nastudovalo Divadlo Petra Bezruče v Ostravě francouzský text Otec Floriana Zellera. Premiéra se uskuteční 26. května 2023. Hra obdržela řadu prestižních cen a stala se velkým hitem v Paříži, na West Endu i na Broadwayi. Její filmová adaptace (2020) získala dva Oscary.

Křehká hra o stárnutí a o odpovědnosti dětí k rodičům bude v režii Jana Holce další velkou hereckou příležitostí pro Norberta Lichého. V hlavní roli se ve světě vystřídala plejáda úspěšných herců. Ve filmové podobě se v roli otce představil např. Anthony Hopkins, který za svůj výkon získal Oscara v kategorii nejlepší herec.

Oscara za nejlepší převzatý scénář pak získal spolu s Christopherem Hamptonem i autor hry. Florian Zeller. Tento francouzský dramatik, prozaik, scénárista a filmový režisér je velmi úspěšný. Jeho divadelní hry jsou překládané do mnoha jazyků a aktuálně je nejhranějším současným francouzským dramatikem na světě. „Ve hrách Otec, Syn a Matka se zabývá vztahy v současné rodině a výzvami, před kterými stojí. Tragikomedie Otec, kterou napsal v roce 2012, je sondou do života rodiny, jejíž fungování zasáhne problematika stáří a odpovědnosti dětí k rodičům,“ uvádí dramaturg Peter Galdík.

André je stárnoucí muž svých vlastních myšlenek. Býval tanečník a bydlí se svou dcerou Anne a jejím manželem Antoinem. Anebo pracoval jako inženýr a jeho dcera žije v Londýně s novým přítelem Pierrem? Proč má uprostřed odpoledne pyžamo? Kam se ztrácejí jeho hodinky? Kam mizí nábytek? A co dělá v jeho kuchyni ten cizí člověk s kuřetem?

Do role Andrého dcery, druhé neméně významné postavy, která se musí popasovat s údělem pečující osoby, byla obsazena Markéta Haroková. V dalších rolích diváci uvidí Lukáše Melníka, Barboru Křupkovou, Jáchyma Kučeru a Magdalénu Holcovou.

Otec je místy dojemná, ale místy i krutě vtipná černá komedie napsaná z pohledu zapomínajícího Andrého: příběh se tak divákovi skládá nepřímo, skoro až detektivně. Režie u Bezručů se ujal umělecký šéf Jan Holec. Proč si vybral k režii právě tento text? „Pro svou strukturu, čistotu, silný příběh a pravdivé postavy. A především pro bol, který známe či poznáme všichni. Do toho příběhu si nejde neprojektovat životní příběh vlastní.“

Hru Divadlo Petra Bezruče uvede v překladu dvorního překladatele Floriana Zellera – Michala Zahálky. Inscenace se odehraje ve scéně a kostýmech Pavly Kamanové. Hudbu pro inscenaci složil Nikos Engonidis.

Foto: Petr Hrubeš ( Markéta Haroková (Anne), Norbert Lichý (André), Lukáš Melník (Pierre))  

Podcast