Oděvní fenomén osmdesátek získal svou vlastní expozici

Retro muzeum Praha otevírá 30. května 2023 speciální expozici unikátních originálních kousků džínů z 80. let., které se v té době nosily v Československu

Retro muzeum Praha se nachází ve 4. patře Obchodního domu Kotva. Ve své nové expozici ukáže až 30 džínových módních kousků jako kalhoty, sukně, bundy, laclové kalhoty tehdejších i světových značek. Zcela nová část o džínové kultuře se otevírá k ročnímu výročí muzea, do kterého zatím zavítalo 55 000 návštěvníků.

Móda v socialistickém Československu měla typickou šedou tvář, kterou právě džínový trend rozčísnul poprvé v 60. letech. A neměl to u nás lehké. Původní praktický kousek oblečení námořníků, zlatokopů a dělníků s kapsami zpevněnými nýty vešel do módního světa jako symbol vzdoru proti společnosti. Za nevhodný a neslušný kousek k běžnému nošení byl označován i v zemi původu. Ale přesto, nebo právě proto, postupně dobyl módní svět. Od doby, kdy James Dean rebeloval v Americe, ale uplynulo ještě mnoho let, než se staly džíny běžnou součástí šatníků obyvatel východního bloku.

Nosit originální džíny bylo snem mnoha mladých lidí po celém světě. Dostat je u nás ale bylo za minulého režimu dost komplikované. Daly se sehnat téměř výhradně pouze v Tuzexu, ve valutových obchodech Podniku zahraničního obchodu řízených státem. Džíny k Ježíšku tak mohly mít za sebou poměrně zajímavý příběh na hraně tehdejšího zákona, kdy v hlavní roli vystupovaly podvody se zahraniční měnou a kupčení s bony (poukazy na nákupy právě v Tuzexu).

Nejvíce žádané byly džíny značky Levi’s. Už od šedesátých let byly v Československu k sehnání rifle – tedy džíny italské značky Rifle, které daly u nás tomuto kousku oblečení obecný název. Nikde jinde by totiž názvu rifle asi lidé nerozuměli.

„Samozřejmě, že i u nás se podniky snažily o to dohánět módní trendy a džíny vyrábět. Nicméně v Československu na jejich výrobu neexistovaly technologie do 80. let.,“ vysvětluje kurátor expozice Džíny z Tuzexu Michal Petrov, autor knih Retro ČS 1, 2, 3 a Jeans Story, které jsou k zakoupení na pokladně retro muzea v Kotvě.

V 80. letech ale džínová móda naplno zaplavila ulice a hlavně diskotéky. Ať stěží získané originální kousky, tak produkty československých módních domů, sukně, tašky, bundy, kalhoty různých vzorů z džínoviny rozhodně nechyběly v šatníku především mladých lidí.

V Retro muzeu Praha je k prohlédnutí unikátní sbírka dobových džínů, která čítá až 30 kusů. V 8 velkých vitrínách návštěvníci najdou džíny s laclem, džínové sukně, džínové bundy a mnoho dalších módních kousků z denimu. Expozici doplňují velkoformátové fotografie a mnoho zajímavých informací z džínové kultury.

Foto: © Retro muzeum Praha

Podcast