Open Air koncert České filharmonie

Jedním ze sólistů bude i tenorista Petr Nekoranec

Česká filharmonie ve spolupráci s Národním památkovým ústavem završí 23. června ve 20.15 hodin svou 125. sezonu tradičním Open Air koncertem, který se stejně jako loni bude konat v areálu Státního zámku Sychrov.

První český orchestr pod vedením dirigentů Petra Altrichtera a Roberta Kružíka přednese program složený ze slavných operních árií a melodií. Koncert zahájí mladý český pianista Tomáš Kačo, který se ujme sólového partu při premiérovém uvedení své skladby Fantasy Open Air. Z dalších sólistů vystoupí sopranistka Slávka Zámečníková, tenorista Petr Nekoranec a basbarytonista Boris Prýgl. Součástí večera bude v pořadí již třetí slavností udělení Ceny Jiřího Bělohlávka pro umělce do třiceti let. I letošní Open Air koncert bude mít benefiční rozměr. Během přímého přenosu mohou diváci přispět do veřejné sbírky založené Nadací pro výzkum rakoviny ČR na podporu výzkumu rakoviny plic. Koncert živě vysílá Česká televize na programu ČT art a na sociálních sítích. Večerem provází Jiří Vejvoda.

Dirigent Robert Kružík bude Českou filharmonii před publikem řídit poprvé, přestože s orchestrem zkoušel už v roce 2017. „Opravdu se moc těším na další spolupráci s Českou filharmonií a jsem velmi rád, že si ve svých třiceti letech mohu znovu stoupnout před tento orchestr,“ říká Robert Kružík. „Je krásné, že to, co Jiří Bělohlávek započal, žije dál. Že se stále pomáhá mladým muzikantům. Je tu ta podaná ruka, kterou v určitém okamžiku potřebuje každý. V tom vidím jeho velký odkaz.“

Vystudovaný violoncellista a dirigent Robert Kružík působí od roku 2016 jako stálý dirigent Janáčkovy opery Národního divadla Brno. Je také stálým hostujícím dirigentem Filharmonie Brno. Tři sezony pobyl v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě a letos nastupuje jako šéfdirigent Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně. V červnu 2020 se stal druhým laureátem Ceny Jiřího Bělohlávka, která vznikla na počest bývalého šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie, jenž odešel právě dnes před čtyřmi lety. Ocenění pro umělce do třiceti let bylo poprvé uděleno v roce 2019 hornistce Kateřině Javůrkové. Laureáta za rok 2021 vyhlásí v průběhu Open Air koncertu na zámku Sychrov manželka Jiřího Bělohlávka Anna Fejérová.

Debutově s Českou filharmonií vystoupí i klavírista Tomáš Kačo, jehož cesta od bazarového rozladěného pianina v novojičínském bytě tradičně velké romské rodiny za klaviaturu koncertního Steinwaye v plné newyorské Carnegie Hall má rysy amerického snu. Klasické hudební vzdělání získané v ČR završil absolutoriem na prestižní Berklee College of Music v USA, kde žije od roku 2015. V roce 2018 vydal debutové album My Home. Osobitá je jeho skladba For Ludwig, Yours Elise věnovaná Ludwigu van Beethovenovi či originálně zpracované tradiční koledy. Na Sychrově bude pod taktovkou Roberta Kružíka uvedena jeho kompozice Fantasy Open Air, kterou napsal jako poctu české opeře na zadání České filharmonie. Ve čtvrthodinové skladbě tak bude citovat tři árie Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany – Měsíčku na nebi hlubokém z Rusalky, Synáčku, můj květe z Jakobína a Proč bychom se netěšili z Prodané nevěsty.

Výběru dalších skladeb programu Open Air koncertu České filharmonie a jejich přípravy se ujal dirigent Petr Altrichter. V podání mladých pěvců Slávky Zámečníkové, Petra Nekorance a Borise Prýgla se posluchači mohou těšit na árie z oper Nápoj lásky Gaetana Donizettiho, Faust Charlese Gounoda, Bohéma Giacoma Pucciniho, Rusalka Antonína Dvořáka a Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany. Slavné operní árie zarámují neméně známé operní melodie – předehra k Auberově Němé z Portici, předehra k Verdiho opeře Nabucco, předehra k třetímu dějství Wagnerova Lohengrina, intermezzo z Levancavallových Komediantů a valčík z Čajkovského Evžena Oněgina.

Foto: Nachtigall Artists

Podcast