Opera Alessandro Severo v Rudolfinu

26.11.2019 / Kulturní servis / Marek Šulc

Festival Letní slavnosti staré hudby tradičně myslí na své příznivce i před Vánoci. Letos nabízí pod stromeček, či chcete-li k vánoční tabuli, lahůdku, která je u nás vzácností – operu Georga Friedricha Händela Alessandro Severo. Dílo, které mělo premiéru roku 1738 v londýnském King’s Theatre, bude uvedeno v koncertním provedení s jevištními prvky na slavnostním závěrečném večeru 21. ročníku festivalu 6. srpna 2020 v Rudolfinu. 

Tato Händelova opera – pasticcio – nebyla nikdy v novodobé historii v Praze jako celek uvedena. Leitmotivem Letních slavnosti staré hudby 2020 bude „Nobilitas“ – urozenost a ušlechtilost, které najdeme i v příběhu mladého římského císaře ze 3. století Alexandera Severa – stejně jako vypočítavé intriky či důmyslné lsti. 

Opera Alessandro Severo zazní v provedení barokního orchestru Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové. Pěveckých partů se ujme sextet skvělých interpretů v čele s vynikajícím italským kontratenoristou Raffaelem Pé coby mladým císařem a českou sopranistkou Hanou Blažíkovou v roli Alessandrovy manželky Salustie, která v příběhu sehrává jako femme fatale klíčovou roli. Na vizuální složce představení se bude podílet i světelný designér Vladimír Malý. 

Barokní orchestr Collegium Marianum v čele s Janou Semerádovou doprovodí šestici skvělých pěveckých sólistů – dvou hlavních úloh se ujmou vynikající italský kontratenorista Raffaele Pé (Alessandro Severo) a česká sopranistka Hana Blažíková (Salustia). Raffaele Pè je hudebními kritiky označován za jednoho z nejtalentovanějších italských zpěváků dnešního operního světa. Hana Blažíková je mimořádnou osobností na české i mezinárodní scéně staré hudby. Sopranistka s nezaměnitelnou barvou hlasu, vřelým hudebním výrazem a citlivým vokálním projevem si získala obdiv na mnohých tuzemských i zahraničních pódiích. Ústřední dvojici doplňuje čtveřice předních českých pěvců Michaela Šrůmová, Dora Rubart-Pavlíková, Sylva Čmugrová a Jaromír Nosek.